Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas aksidentit tragjik që ndodhi mëngjesin e kësaj të marte, në Bullgari, ku një autobus i Maqedonisë së Veriut plot me shqiptarë u përfshi nga flakët, e për pasojë humbën jetën 46 udhëtarë.

Basha shprehet i shokuar nga kjo ngjarje e rëndë, dhe shpreh ngushëllimet për familjarët e viktimave të këtij aksidenti tragjik.

“I shokuar nga tragjedia e tmerrshme në Bullgari që shkaktoi humbjen e kaq shumë jetëve të pasagjerëve, përfshirë shumë bashkombas tanë e mes tyre shumë të mitur. Ngushëllimet më të ndjera familjeve të viktimave. Zoti ju dhënë forcë në përballimin e kësaj dhimbje të tmerrshme”,shkruan Basha në postimin e tij në Twitter.

Sipas shefit të policisë bullgare Stanev pasagjerët ishin shqiptarë ndërsa dy drejtuesit e autobusit ishin maqedonas.

“Informacionet fillestare tregojnë se në autobus udhëtonin 52 persona, nga të cilët dy shoferët ishin me nacionalitet maqedonas dhe 50 pasagjerët me kombësi shqiptare”, tha ai.