Pamjaftueshmëria e vitaminave besohet të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë.

Kjo e fundit ka pasoja të rënda në organizëm.

Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë treguar se sëmundjet dyfishohen nëse njeriu fle më pak se 7 orë.

Nëse njeriu fle më pak se gjashtë orë, ky rrezik katërfishohet.

Pagjumësia ndikohet jo vetëm nga stresi, puna dhe stili i jetesës.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për vitaminat që ju duhen që të keni një gjumë cilësor.

Vitamina C

Vitamina C është shumë e rëndësishme për sistemin imunitar.

Studimet thonë se sasitë e pamjaftueshme të kësaj vitamine shkaktojnë pagjumësi dhe probleme me gjumin.

Ekspertët rekomandojnë ngrënien e specave, agrumeve, kivit, lakrave të vogla dhe mangove për të marrë më shumë vitamina.

Vitamina B12

Vitamina B12 garanton shëndetin e nervave dhe rruazave të kuqe të gjakut.

Ajo ndihmon në krijimin e energjisë në organizëm.

Previous articleInfermieri holandez trondit me deklaratën, tregon se ka vrarë 20 pacientë të infektuar me COVID-19
Next article“Neptuni do t’i turbullojë gjërat”, parashikimi i yjeve për ditën e sotme