Një nënë e tre fëmijëve që kishte mashtruar dhjetra njerëz në një shumë totale prej më shumë se 100,000 paundë, është quajtur sot nga gjykatës britanik “moralisht e falimentuar” teksa u dënua sërish me burgim.

37 vjeçarja Charmaine McAllister, ishte hequr si oficere policie, ushtarake apo dhe punonjëse banke në skemat e saj të mashtrimit, ndërsa më së fundmi ishte maskuar si drjetore e rrjetit të revistave ‘Horse and Hound’ për të zhvatur para nga njerëzit.

Më pas me paratë e punës së saj manipuluese, gruaja blente makina të shtrenjta, rroba luksi produkte bukurie dhe pushime në hotele të rehatshme.

Gjykatësi Steven Everett i tha McAllister se “je një person i përçmueshëm” pasi u dëgjua në sallë se kishte akumuluar rreth 220 shkelje të tilla në 21 vitet e fundit.

Duke u hequr sikur punonte për rrjetin Horse and Hound, McAllister arriti të gënjejë reklamuesit e kompanisë t’i jepnin detajet e llogarisë bankare në telefon.

Ajo më pas kihste shpenzuar 6,500 paundë për një makinë Hyundai të cilën e kishte shitur më pas për 4,000 paundë para në dorë.

Më tej mashtruesja bleu një makinë BMW për 2,895 paundë me një tjetër kartë të vjedhur, por për fat viktimat u rimbursuan pas zbulimit të mashtrimit.

McAllister, nga Lincolnshire, e cila përdorte dhe emrin Charmaine Rowan dhe 15 identitete të tjera, u burgos për 15 muaj pasi pranoi 10 akuza mashtrimi e vjedhjeje, shkruan e perditshmja Metro.co.uk.

Ajo ishte burgosur disa herë prej vitit 2008 dhe ka dalë në gjyq më shumë se 30 herë.