Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp, është i vendosur të shijojë fazat mbyllëse të garës për titull në Premier League, me të gjitha kthesat e saj, në atë që do të jetë sezoni i tij i fundit në Anfield.“Reds” përmbysën një disavantazh nga një gol i hershëm kundër Brighton të dielën, për të fituar 2-1, falë golave të Luis Diaz dhe Mohamed Salah. Me Manchester City dhe Arsenal që arritën një barazim pa gola, Liverpool tani është dy pikë më shumë në krye të tabelës me nëntë ndeshje të mbetura për të luajtur. Ecuria e Liverpool-it përfshin ndeshjet kundër Manchester United, Tottenham dhe Aston Villa — i gjashti, i pesti dhe i katërti respektivisht.

Djemtë e Klopp dhe rivalët e tyre për titull mund të humbasin pikë nga tani deri në fund të sezonit, por trajneri gjerman po shijon një kohë të tensionuar në sezon.

“Duhet ta kapërcejmë këtë (dhe) vendosim nëse na pëlqen apo jo, pak a shumë”, tha ai.

“Nëse të gjithë së bashku e shijojmë këtë, atëherë kemi një shans. Nëse nuk e bëjmë, ne kemi ende një shans, thjesht është shumë më e vështirë dhe kjo është arsyeja pse ne përpiqemi të qëndrojmë pozitivë në të gjitha këto momente.”

Klopp shtoi: “Është një situatë e mrekullueshme ku djemtë na sollën, ne jemi atje me dy ekipe të tjera që luftojnë për çmimin më të madh në futbollin anglez dhe do të shohim se si do të përfundojë.”

“Por vendosa se do të përpiqem vërtet shumë për ta shijuar atë.”

Fitorja e Liverpool ndaj Brighton i detyrohej shumë Alexis Mac Allister-it, i cili ishte i jashtëzakonshëm kundër ish-klubit të tij me pasimin e  argjentinasit për të sjellë golin e fitores.

“Macca, ishte e pabesueshme – absolutisht e pabesueshme – por kur ke atë lloj talenti, kur ke atë lloj karakteri, atëherë duhet ta tregosh”, shtoi Klopp.

“Është Macca, ai mund ta bëjë këtë — kështu bëje. Djemtë janë të mirë, ndaj tregoje.”

“Po, unë jam fansi më i madh i këtyre djemve, por nuk jam befasuar nëse ata me të vërtetë performojnë në nivelin më të lartë, sepse kjo është pikërisht ajo që unë dua që ata të bëjnë dhe atëherë kur ta bëjnë është mirë”.