Rreth 850 njerëz janë ende të zhdukur dhe 114 janë zyrtarisht të vdekur pas zjarreve në Maui , sipas një përditësimi nga kryetari i bashkisë Richard Bissen. Kujtohet se vizita e Joe Biden në Hawaii është planifikuar për sot.

Kryebashkiaku i qarkut e bëri këtë përditësim në një video të postuar në Facebook, duke i kujtuar publikut se numri i të vdekurve pritet të rritet.

“Është detyra ime e trishtuar të raportoj se janë konfirmuar 114 vdekje”, tha kryebashkiaku në një video të postuar në Facebook. “Aktualisht janë 850 emra në listën e personave të zhdukur”. “Ne jemi të dy të pikëlluar dhe të lehtësuar për këto shifra,” tha Bissen.

Bissen vuri në dukje se numri fillestar i njerëzve që fillimisht kishin frikë se kishin vdekur ishte më shumë se 2,000 , por u zvogëlua pasi u rivendosën komunikimet me telefon celular.

FBI, e cila po ndihmon në përpjekjet e kërkimit, kombinoi lista të ndryshme të personave të zhdukur për të dalë me numrin total të personave të zhdukur, shtoi kryebashkiaku.

Përditësimi i kryebashkiakut vjen pasi Biden është vendosur të vizitojë ishullin e shkatërruar pas kritikave se ai e vonoi ta bëjë këtë. Biden do të vizitojë ata që humbën shtëpitë dhe të dashurit gjatë fatkeqësisë dhe do të informohet nga zyrtarët publikë. Shtëpia e Bardhë tha se vazhdoi të merrte përditësime gjatë fundjavës pasi Biden lëshoi ​​një sërë deklaratash publike për katastrofën pas deklaratës “pa koment” për të cilën ai u kritikua.

“Gjëja më e rëndësishme që presidenti të shohë është vetëm ndikimi i vërtetë. “Ndihet vërtet ndryshe kur je në tokë dhe mund të shohësh shkatërrimin total të Lahaina,” tha administratorja e Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave Dina Criswell për CBS News.

“Ai do të flasë me disa nga familjet që janë prekur nga kjo dhe do të dëgjojë historitë e tyre.”

Zjarri i 8 gushtit në Lahaina është tani më vdekjeprurësi në më shumë se një shekull dhe i pesti më vdekjeprurës i regjistruar për SHBA-në.

Previous articleDua Lipa i vë ‘flakën’ rrjetit, këngëtarja po shijon pushimet në Ibiza, shfaqet pranë pishinës me fustan transparent dhe taka
Next articleE hënë e zezë për Turqinë, 12 persona humbin jetën në aksidentin tragjik me autobus