Një vajzë 15-vjeçare ishte në mesin e të vdekurve – Vrasjet erdhën në dy sulme të veçanta në jug-perëndim, ku po përhapen të korrat ilegale të kokas.

Një kryetar bashkie dhe pesë persona të tjerë, përfshirë një vajzë 15-vjeçare, u vranë në dy sulme të veçanta në Kolumbinë jugperëndimore , ku po përhapen prodhimet e paligjshme të kokainës, thanë autoritetet.

Elmer Abonia Rodríguez, kryebashkiaku i Guatsene, në provincën e Kaukës, u vra natën e së premtes në të shtunën, njoftoi prokuroria kolumbiane përmes X (ish-Twitter), duke sqaruar se kishte mobilizuar një “ekip të specializuar për të hetuar”. vrasja e zyrtarit të zgjedhur.i cili ishte afro-kolumbian.

Disa orë më parë, pesë persona, duke përfshirë një vajzë adoleshente, u vranë në komunitetin indigjen të Nasa në komunën Santander de Cilição në Kolumbinë jugperëndimore, sipas autoriteteve lokale.

Rreth orës 04:00, persona të armatosur hynë në shtëpinë e edukatorit John Freiman Ramos dhe vranë të tre anëtarët e familjes së tij.

Përveç mësuesit, gruaja e tij Giselle Mensah dhe vajza e tyre e mitur Helen Ramos u vranë, tha shoqata e këshillave indigjene në Kauka veriore.

Pak kohë më vonë, dy burra të tjerë u vranë në një shtëpi aty pranë në të njëjtin komunitet aborigjen.

“Jeta e drejtuesve të komunitetit, mësuesve, punëtorëve është e kërcënuar”

“Situata është shumë delikate për ne. Në rajonin tonë ne jemi përballur tashmë me situata në të cilat jetët e drejtuesve të komunitetit indigjen, mësuesve, punonjësve të shërbimit social janë kërcënuar në katër vitet e fundit. Ne kërkojmë që këto krime të zbardhen”, tha Lucie Ambaro Guzmán, kryebashkiaku i Santander de Cilição, për radiostacionin Blu.

Disidentët nga ish-Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC), të cilat kanë marrë sërish armët pasi refuzuan një marrëveshje paqeje të vitit 2016 që çarmatosi, shpërbë dhe transformoi grupin më të fuqishëm rebel të Amerikës Latine në një parti politike, dihet se janë aktivë në zonë. .

Masakrat kishin 300 viktima deri në vitin 2023

Në Kolumbi, masakrat – vrasja e njëkohshme e tre ose më shumë njerëzve të pambrojtur në të njëjtin vend, siç përcaktohet nga OKB – kanë marrë 300 jetë deri më tani në 2023 dhe kanë arritur në 93, sipas institutit të pavarur INDEPAZ.

Socialdemokrati Gustavo Petro, presidenti i parë në historinë e Kolumbisë që i përket së majtës, më 31 dhjetor shpalli një armëpushim të ndërsjellë me pesë grupet e armatosura të paligjshme më të fuqishme të vendit, por pezulloi marrëveshjen me EMC-“Shtabin e Përgjithshëm Qendror” – më së shumti. të fuqishëm të ish-grupeve disidente FARC-në maj, kur anëtarët e saj u akuzuan për vrasjen e katër të rinjve indigjenë për refuzimin e rekrutimit.

Presidenti Petro po kërkon t’i japë fund konfliktit të armatosur gjashtë dekadash të Kolumbisë duke negociuar me të gjitha grupet e armatosura, veçanërisht me Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare (ELN), si dhe me ish-disidentët e FARC-ut që refuzojnë marrëveshjen e paqes të vitit 2016, paraushtarakët e ekstremit të djathtë dhe bandat e ndryshme.