Shifrat e Covid-19 në Shqipëri, sa vijnë dhe shtohen frikshëm. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, betejën me virusin vdekjeprurës në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar 16 pacientë dhe numri i jetëve të humbura nga Covid-19 shkon në 1488. ”7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 58 -84 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”,-thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Për herë të parë, raste të reja në 24 orë janë 1239 nga 4562 testime të kryera. ”553 raste në Tiranë, 84 raste në Durrës, 61 raste në Elbasan, 58 raste në Lushnje, 39 raste në Kavajë, 36 raste në Shkodër dhe në Fier, 32 raste në Sarandë, 30 raste në Lezhë, 22 raste në Krujë, 21 raste në Vlorë dhe Delvinë, 18 raste në Kurbin, 16 raste në Gjirokastër, 15 raste në Mirditë, Librazhd dhe Malësi e Madhe, 14 raste në Kukës, 13 raste në Berat, Pogradec, 12 raste në Berat, 11 raste në Ura- Vajgurore, 8 raste në Kamëz, Përmet, Patos, 6 raste në Mallakastër, Gramsh, 5 raste në Vau i Dejës, Kuçovë, 4 raste në Tepelenë, Belsh, Dibër, Peqin, Skrapar, Vorë, 3 raste në Memaliaj, Has, 2 raste në Devoll, Pukë, Tropojë, Mat, Divjakë, Himarë, Kolonjë, Shijak, Cerrik, Poliçan, Këlcyrë, Libohovë, 1 rast në Selenicë, Roskovec, Maliq, Konispol”.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 805 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 52,933 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 471 pacientë, 32 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, i bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e Covid-19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, dhe respektoni vëtizolimit kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid-19, vetëm kështu mund të frenohet përhapja e Covid-19.

COVID-19 – Statistika ( 09 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1,239
Të shëruar në 24 orë 805
Të shtruar në spitale 471
Humbje jete në 24 orë 16
Testime ditore 4,562
Testime totale 394,242
Raste pozitive 87,528
Raste të shëruara 52,933
Raste aktive 33,107
Humbje jete 1,488

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 19284
Fier 2829
Durrës 1800
Elbasan 1539
Shkodër 1536
Vlorë 1544
Lezhë 1138
Korçë 998
Berat 861
Gjirokastër 722
Kukës 476
Dibër 380

Previous articleKryemadhi: Do të çlirojmë ekonominë nga monopolet dhe do ta bëjmë Shqipërinë shtëpinë e Investimeve
Next article”Të përdhunuar në internet”, rriten raportimet për pornografi me të mitur në Shqipëri