Autoritetet belge janë vënë në gatishmëri pas një paralajmërimi që morën të hënën mbrëma për një makinë të vendosur me eksploziv në një anije që nisej për në portin e Antwerpen.

Automjeti duhej të shpërthente pas mbërritjes, pas paralajmërimit.

Sipas mediave belge, bëhet fjalë për anija MSC Bha-vya V , nën flamurin e Liberisë. Është ankoruar në Detin e Veriut, pranë Alkmaar (Holandë). Ai nuk ka marrë ende leje për të vazhduar në Antwerp. Nuk mund të përjashtohet një lidhje me një rast droge . 

Anija u nis nga Turqia më 9 dhjetor, për në portin e Antwerp-it, ku do të mbërrinte pasdite. Sipas gazetës Het Nieuwsblad, ai u ankorua në Hamburg (Gjermani), Le Havre (Francë) dhe Sines (Portugali).

Sipas të njëjtit burim, një incident i ngjashëm ka ndodhur vitin e kaluar, me një alarm për bombë në një anije me flamur senegalez, në të cilën më pas u gjet një sasi e madhe kokaine. Kërcënimi doli të ishte pjesë e një grindjeje mes bandave rivale të drogës.