Numri i të vdekurve nga tërmeti i Marokut është rritur në 820, me 672 të lënduar, tha televizioni shtetëror i Marokut Al Aoula, duke cituar Ministrinë e Brendshme.

Janë 205 persona në gjendje kritike, shtoi Al Aoula.

Tërmeti, me magnitudë 7 të shkallës Rihter goditi Marokun qendror, teksa njerëzit dolën në rrugë në Marrakesh dhe qytete të tjera.

Shumë nga vdekjet u tha se ishin në zona malore të vështira për t’u arritur dhe të paktën 329 njerëz u plagosën.

Tërmeti goditi pas orës 23:00 me kohën lokale, në një thellësi relativisht të cekët 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Videot e paverifikuara në X (dikur Twitter) tregojnë ndërtesa të dëmtuara dhe rrugë të shpërndara nga rrënojat.

Thuhet se njerëzit kanë mbetur të bllokuar nën ndërtesa të rrënuara dhe spitalet lokale thuhet se kanë përjetuar një fluks të ardhurish.

Udhëheqësit indianë dhe gjermanë janë mes atyre që shprehin ngushëllime për viktimat.

Bilanci i tërmetit përditësohet minutë pas minute, pasi të dhëna vijnë nga qytetet dhe veçanërisht nga vendpushimet malore pranë epiqendrës. Fshatrat janë shumë të varfër, shpesh nuk kanë lidhje interneti dhe shtëpitë janë të ndërtuara me murin karakteristik të bërë me kashtë, baltë dhe gurë.

Frikë e madhe sidomos në medinën e Marrakech, ku janë shembur pjesët më të brishta të mureve që rrethojnë qendrën historike. Disa shtëpi janë shembur, në sheshin Jamaa el Fna u shemb minarja e një xhamie të vogël pranë “Cafè de France” historike. Dëme u raportuan në kasbah të Marrakech dhe shembje shtëpish në zonën veri-lindore.

Previous article40-vjeçarja në hetim pas ‘shpullës’ ndaj të miturës
Next articleNdeshja Shqipëri-Poloni të dielën/ Policia plan masash: Kufizim i qarkullimit në disa akse, kontroll i imtësishëm, ja paralajmërimi për tifozët