Presidenti serbv, Vuçiç do të takohet këtë të hënë me homologun e tij francez Emmanuel Macron, ku pritet që temë diskutimi përveç marrëdhënieve dypalëshe, do të jenë bashkëpunimi ekonomik midis dy vendeve, projekte të shumta franceze në Serbi, por edhe lufta aktuale kundër pandemisë së Covid-19.

Dialogu Serbi-Kosovë do të jetë pjesë e bisedimeve, pasi Franca është e përkushtuar të inkurajojë përparimin në zgjidhjen e marrëdhënieve (EPA)

01 Shk 2021- Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të zhvillojë një vizitë pune në Paris të Hënën, ku do të takohet me Presidentin Francez Emmanuel Macron.

Vuçiç do të ketë bisedime me Presidentin Macron, dhe pastaj ai do të marrë pjesë në një drekë të organizuar nga Presidenti i Francës për nder të tij.

Vuçiç udhëtoi për në Paris të Dielën, siç shkruajti në profilin e tij në Instagram, “bisedime të rëndësishme për Serbinë e presin atë dhe tema nga Kosova, rruga evropiane e Serbisë për ndërtimin e metrosë në Beograd”.

Bashkëpunimi ekonomik dhe kurora

Pritet që temat e bisedës të jenë, përveç marrëdhënieve dypalëshe, bashkëpunimi ekonomik midis dy vendeve, projekte të shumta franceze në Serbi, por edhe lufta aktuale kundër pandemisë së virusit koronar.

Dialogu midis Serbisë dhe Kosovës do të jetë gjithashtu pjesë e bisedimeve, pasi Franca është e përkushtuar të inkurajojë përparimin në zgjidhjen e marrëdhënieve.

Hera e fundit që të dy presidentët folën në telefon ishte më 19 dhjetor, kur kreu i shtetit francez tha se Serbia kishte mbështetjen e Francës në rrugën evropiane dhe Vuçiq vuri në dukje rëndësinë e procesit të integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor për paqen dhe stabiliteti në rajon.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Në atë kontekst, Presidentët Vuçiç dhe Macron diskutuan gjithashtu vazhdimin e dialogut midis Serbisë dhe Kosovës, duke rënë dakord që bisedimet janë të nevojshme.

Macron më pas përsëriti se, së bashku me Kancelaren gjermane Angela Merkel, ai synon të organizojë një takim të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë për të ndihmuar krijimin e një atmosfere konstruktive për negociata.

fax web

Previous articleRonela Hajati sapo hodhi një “thumb”, kujt i drejtohet këngëtarja
Next articleMustafi drejt Bundesligës