Në prag të një votimi vendimtar presidencial, presidenti në largim i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan planifikon të mbledhë ndjekësit e tij në Stamboll duke e mbyllur ditën me një lutje në Hagia Sophia, të cilën ai e ka kthyer në xhami që nga viti 2020.

Duke iu lutur Hagia Sophia-s, ai do të përfundojë një fushatë zgjedhore plot fyerje dhe kërcënime të fshehura keq, të formuluara nga ai ose rrethi i tij, kundër kundërshtarit të tij Kemal Kilicdaroglu.

“I gjithë Perëndimi ishte çmendur! Por e bëra!”, u mburr ai duke iu referuar shndërrimit të Hagia Sofisë në xhami.kili.

Erdogan, në pushtet që nga viti 2003, u zotua dje se do të respektojë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, ku përfshiheshin 64 milionë votues, duke e quajtur pyetjen “marrëzi absolute”.

“Ne erdhëm në pushtet përmes rrugës demokratike, me mbështetjen e popullit tonë: nëse vendi ynë merr një vendim tjetër, ne do të bëjmë atë që kërkon demokracia. Nuk ka asgjë tjetër për të bërë”, tha ai dukshëm i zemëruar gjatë një interviste televizive që u transmetua njëkohësisht nga shumica e rrjeteve televizive turke.

Megjithatë, frika e dhunës mbetet në qytetet e mëdha të Turqisë pas një sërë incidentesh në ditët e fundit të një fushate zgjedhore shumë të polarizuar që detyruan kandidatin e opozitës turke Kemal Kilicdaroglu të veshë një jelek antiplumb gjatë mitingjeve përfundimtare.

Previous articleXhaçka i përgjigjet Athinës zyrtare: Bëj thirrje të përmbaheni nga deklaratat që s’respektojnë institucionet e pavarura të vendit tonë
Next article KQZ paralajmërim për operatorët: Të paraqiten në qendrat e votimit në orën 06:00, mbajnë përgjegjësi ligjore nëse nuk vinë