Piloti i Formula 1, Romain Grosjean, shpëtoi në mënyrë të mrekullueshme pasi makina e tij shpërtheu në zjarr pas një përplasjeje të tmerrshme në shpejtësi 140mph që ndau automjetin në dy pjesë në çmimin e madh të Bahreinit.

Në pamjet tronditëse, makina e francezit goditi murin dhe shpërtheu në flakë ndërsa kamerat televizive u ndanë dhe gara u ndalua.

Grosjean ishte bllokuar në makinën që digjej për disa sekonda, por, në mënyrë të pabesueshme, ishte në gjendje shpëtonte me ndihmën e një mjeku.

Pavarësisht nga shpërthimi, Grosjean pësoi vetëm djegie dhe thyerje të brinjëve dhe u dërgua në spital ku ai tani është në gjendje stabile.

Në një kthesë tjetër, një përplasje e dytë ndodhi vetëm disa çaste pasi gara filloi për herë të dytë pas më shumë se një orë vonesë.

Aty përfshi shoferi rus Daniil Kyvat, shoferin i cili më parë ishte përplasur me Grosjean para përplasjes së tij.