Policia gjermane ka arritur të vërë në pranga 3 persona përgjegjës, në lidhje me grabitjen më të madhe të diamantëve e ndodhur vitin e kaluar, në një prej koleksioneve më të mëdha në Europë.

Të dyshuarit akuzohen për vjedhjen e dhjetëra objekteve me diamante në Kasafortën e Gjelbër të Dresdenit, që ndodhet në lindje të Gjermanisë.

Koleksioni u themelua nga sundimtari i Saksonisë, Augusti, në vitin 1723, dhe konsiderohet si një ndër muzetë më të vjetër në botë.

Për të gjetur më shumë prova rreth grabitjes, policia ka bastisur dhe dhjetëra banesa në Berlin.

1600 efektivë janë angazhuar në një operacion të gjerë për zbardhjen e kësaj vjedhje, ku u arrestuan dhe 3 të dyshuarit, të cilët mendohen të jenë pjesë e një grupi të njohur kriminal, me bazë në Berlin.

Previous articleElbasan/Ministria Gjonaj inspekton burgun e Elbasanit
Next articlePD Elbasan kërkon transparencë për projektin e bashkisë