Inter është kualifikuar në finalen e Ligës së Kampionëve. Zikaltërit fituan me rezultatin 1-0 ndeshjen e dytë gjysmëfinale ndaj Milan, duke e mbyllur merezultatin e përgjithshëm 3-0 (ndeshja e parë 2-0) dhe duke prekur kështu finalen e Stambollit.

Milani duhej të sulmonte që në minutën e parë dhe kjo ndodhi. Një mundësi e pabesueshme humbën kuqezinjtë në minutën e 11-të, më saktë nga Brahim Diaz.

Sandro Tonali pasoi në krahun e majtë dhe ia la topin shokut të skuadrës, por Diaz bëri një ndërhyrje të lehtë për Andre Onanën me një gjuajtje të vakët nga dhjetë metra larg.

Një tjetër rast u humbë nga futbollistët mysafirë. Ishte minuta e 38-të kur Rafael Leao bëri një depërtim të madh në krahun e majtë dhe gjuajti disa centimetra afër shtyllës.

Në fund të pjesës së parë, edhe Interi mund të shënojë. Me një ndërhyrje të mrekullueshme, portieri Mike Maignan pengoi Edin Dzekon të shënonte me kokë pas një krosimi nga gjuajtja e lirë. Pa gola u mbyll pjesa e parë.

Në pjesën e dytë, ritmi i lojës ra. Nisje të ashpra në mesin e fushës, por edhe një lojë disi më e rezervuar e Interit, bëri që të mos kishte shumë hapësirë ​​për sulmet e kuqezinjve.

Junior Messias pati dy gjysmë shanse, por krosoi keq në momentet kur kishte shumë hapësirë ​​për shkak të momenteve të dekoncentrimit të mbrojtjes së Interit në krahun e djathtë.

Rastin e parë të madh e pamë në minutën e 69-të. Leao dërgon topin në zonë për Messias, por Onana ndërhyn përballë sulmuesit brazilian.

Në minutën e 66-të ndeshja në fushë hyri Romelu Lukaku. Kjo ndikoi në ndryshimin e rezultateve, i cili pasoi menjëherë.

Ishte minuta e 74-të kur Lukaku asistoi shkëlqyeshëm për Lautaro Martinez, dhe argjentinasi tund rrjetën e Milanit. Atëherë u shua e gjithë shpresa e kuqezinjve se ata mund të arrinin një përmbysje të madhe.

Në minutën e 78-të Lautaro mund të shënonte edhe golin e dytë, tentoi të gozhdonte Maignanin në vrapim, por ai ndërhyri dhe e devijoi topin në këndore.

Rezultati nuk ndryshoi deri në fund të ndeshjes, kështu që Interi arrit finalen e Champions League pas 13 vitesh pritje dhe titullin e vitit 2010. Interi do të ketë kështu mundësinë për të fituar titullin e katërt të kampionit të Evropës, ndërsa Milani mbetet në shtatë.

Kjo do të thotë edhe se Kristjan Asllani do të luajë ndeshjen më të madhe të karrierës së tij. Ai do të jetë gjithashtu lojtari i parë shqiptar në finalen e Ligës së Kampionëve.

Finalja e Ligës së Kampionëve është planifikuar të zhvillohet më 10 qershor në Stamboll dhe kundërshtari i Interit do të jetë më i mirë se Manchester City dhe Real Madrid. Dueli i parë përfundoi me rezultat 1-1