Jam me Covid, e kam oksigjenin 88, çfarë të bëj që ta ngre oksigjenin në gjak?”, ka qenë mesazhi i një qytetari drejtuar doktorit alternativ Ruzhdi Metali, i cili i është përgjigjur në emisionin Zonë e Lirë.

Sipas Metalit një person që është i infektuar me Covid nuk duhet të bëjë sforcim fizik, pasi do të digjte një sasi më të madhe oksigjeni, duke i përkeqësuar gjendjen. Ndërkohë që për të gjithë pesonat që nuk janë infektuar, mjeku alternativ rekomandoi që të kenë një aktivitet të shtuar fizik, pasi vetëm në këtë mënyrë mund të rrisin imunitetin e tyre.

Sa i takon ushqimeve që duhen konsumuar, Metali përmendi vajin e linit dhe arrat.

“Një person që është me Covid nuk duhet të bëjë gjimnastik, unë i këshilloj të lëvizin. Ai duhet të rrijë ulur, sa më pak të lëvizi, nëse është në gradë të lartë. Duke bërë shumë lëvizje, djeg oksigjenin. Ndërsa një person tjetër që mos ta kapi Covidi, duhet të bëjë gjimnastik, të marri vaj lini, arra”, tha Ruzhdi Metali.

(E.K/Faxweb.al)

Previous articleGjashtë vite e varur nga droga/ 22-vjeçarja tregon transformimin pasi humbi të gjithë dhëmbët e saj
Next articleBëni plane për të udhëtuar këtë fundjavë, moti do të jetë aleati juaj më i mirë