Një tërmet me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter është regjistruar mesditën e së premtes në Turqinë lindore.

Sipas Institutit Sizmologjik Euro-Mesdhetar, epiqendra e tërmetit ishte qyteti i Bingelit, ndërsa thellësia fokale ishte dy kilometra.

Deri më tani nuk ka raportime për dëme apo të lënduar. Gjithashtu janë raportuar dy pasgoditje me magnitudë 3 dhe 3.7 ballë.