Presidenti Ilir Meta deklaron se  në 3-mujorin e dytë të vitit 2020 kanë humbur punën për shkak të pandemisë së COVID.

Në një postim në mediat sociale, Presidenti shton se papunësia është rritur me 0.7% duke shkruar në 11.9%.

“Mbi 50,000 qytetarë HUMBËN vendet e punës dhe PAPUNËSIA nga 11.2%, U RRIT në 11.9%, deri në 3-mujorin e dytë të vitit 2020”, thekson Meta.

Ky reagim i kreut të shtetit vjen një ditë pas kthimit të buxhetit për rishqyrtim dhe shton se projektbuxheti i qeverisë nuk kishte si objektiv mbrojtjen e vendeve të punës.

“Buxheti 2021 NUK KA objektiv MBROJTJEN e VENDEVE TË PUNËS dhe RRITJEN E PUNËSIMIT”, vijon postimin Ilir Meta.

Previous articleElbasan/ Javën e ardhshme do të hapet spitali COVID-5
Next articleOKB: Të shpallet gjendja e emergjencës klimatike