Një studente 19-vjeçare është kurorëzuar miliarderja më e re në botë, pasi ka fituar mesatarisht 150 mijë euro në ditë që kur ka lindur.

Imagjinoni të fitoni 150,000 euro çdo ditë të jetës suaj që nga dita që keni lindur. Tingëllon si një fantazi, apo jo? Për Livia Voigt , është një realitet. Në moshën vetëm 19-vjeçare, ajo u emërua miliarderja më e re në botë , duke grumbulluar një pasuri marramendëse prej 1.1 miliardë euro.

Pavarësisht pasurisë së saj astronomike, Livia nuk është adoleshentja juaj tipike sociale. Ajo kohët e fundit filloi studimet për psikologji në universitet, duke treguar një interes të fortë për të vazhduar arsimimin e saj pavarësisht suksesit të saj financiar.

Pra, si fitoi Livia një pasuri kaq të madhe në një moshë kaq të re? E gjitha vjen nga perandoria e biznesit të familjes së saj. Si trashëgimtare e kompanisë së makinave elektrike WEG, Livia mban aksione të rëndësishme në kompani, duke e vendosur atë në mesin e njerëzve më të pasur në botë.

Që nga lindja e saj në 2004, Livia ka fituar rreth 150,000 € në ditë falë aksioneve të saj në WEG. Duke jetuar me familjen e saj në Brazil, ajo ka qenë në qendër të vëmendjes, duke fituar njohje përkrah emrave të njohur si Taylor Swift dhe Rihanna, falë listës prestigjioze të miliarderëve të Forbes.

Por Livia nuk është e vetmja anëtare e familjes së saj që ka arritur një sukses kaq të jashtëzakonshëm. Motra e saj e madhe Dora, 26 vjeçe, është gjithashtu në listë, me dy motrat që zotërojnë rreth 3% të WEG.

Suksesi i tyre është i rrënjosur në shpirtin sipërmarrës të familjes së tyre dhe në trashëgiminë e gjyshit të tyre, Werner Ricardo Voigt. Bashkëthemeluesi i WEG, Werner u ngrit nga fillimet modeste për t’u bërë një titan në botën e prodhimit të motorëve elektrikë. Vizioni dhe vendosmëria e tij ndihmuan që ËEG të rritet në një fuqi globale, me një vlerësim aktual prej rreth 31.45 miliardë dollarë.

Historia e Livias dhe familjes së saj shërben si një testament për fuqinë transformuese të sipërmarrjes dhe punës së palodhur.

Top Channel