Moti i keq që ka përfshirë vendin këtë të hënë ka sjellë bllokimin e disa turistëve të huaj në Kanionin e Langaricës në Përmet.

Sipas informacionëve mësohet se turistët janë bllokuar për shkak të prurjeve të mëdha të ujit.

Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme, ku emergjencat civile në Përmet kanë ngritur alarmin dhe janë nisur në ndihmë të turistëve.

Ndërkohë shkak për bllokimin e tyre janë bërë reshjet e dendura të shiut dhe dalja nga shtrati i lumit të Langaricës.

Për kërkimin, shpëtimin dhe dhënien e ndihmës për në vendin e ngjarjes kanë shkuar  forcat e shërbimit zjarrfikës të Bashkisë Permet.

Kjo nuk eshte e pare qe shenohet ne kete zone pasi te gjithe turistet preferojne te eksplorojne zonen pa udherrefyes ndersa sinjalistika parandaluese per zonat me rrezikshmeri nuk mungon.

vijon….