Numri i të vdekurve nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në lindje të Republikës Demokratike të Kongos është rritur në afro 400, tha një zyrtar administrativ të dielën.

Të paktën 394 trupa janë gjetur pas përmbytjeve të javës së kaluar, tha Thomas Bakenga, administrator i territorit Kalehe ku ndodhen fshatrat e prekur.

Ai kishte njoftuar një numër prej të paktën 203 personash të shtunën.

Reshjet e dendura të shiut në rajonin Kalehe të provincës Jugore të Kivu të enjten shkaktuan vërshimin e lumenjve, duke shkaktuar rrëshqitje të dheut që përfshiu fshatrat Bushushu dhe Nyamukubi.

Shpati i kodrës gjithashtu i dha rrugën Nyamukubi, ku tregu javor u mbajt të enjten, ka thënë më parë Bakenga.

“Tani kemi më shumë se 390 trupa të gjetur,” i tha ai AFP të dielën me telefon.

Ai shtoi se 142 trupa u zbuluan në Bushushu, 132 në Nyamukubi dhe 120 ishin gjetur duke lundruar në liqenin Kivu pranë Idjwi, një ishull në mes të liqenit të madh vullkanik.

“Që nga e enjtja ne kemi gjetur trupa çdo minutë dhe po i varrosim”, tha Bakenga.

Qeveria provinciale ka dërguar një varkë të mbushur me fasule, miell dhe ushqime të tjera, gomuar dhe ilaçe, tha ai.

Në përgjithësi, disa fshatra u zhytën në ujë, shumë shtëpi u shkatërruan dhe fusha u shkatërruan, kur lumenjtë në rajon u shpërthyen nga brigjet e tyre për shkak të shirave të dendur.

Ditën e hënë do të mbahet një ditë zie kombëtare, me flamuj të ulur në gjysmështizë “në kujtim të bashkatdhetarëve të humbur”, ka njoftuar qeveria.

Fatkeqësia e DR-së Lindore të Kongos erdhi dy ditë pasi përmbytjet vranë të paktën 131 njerëz dhe shkatërruan mijëra shtëpi në Ruandën fqinje, e cila shtrihet në anën tjetër të liqenit Kivu.

Previous articleSerbi/Ministri i Arsimit jep dorëheqjen
Next articleKjo kompani ka përdorur inteligjencën artificiale për të krijuar një lojë mbi kurorëzimin e Mbretit Charles III