Të paktën katërmbëdhjetë persona u vranë të dielën ndërkohë që po mblidhnin tartuf, për shkak të shpërthimit të një mine të vendosur nga grupi xhihadist i Shtetit Islamik (ISIS), në një zonë të shkretëtirës në veri të Sirisë, njoftoi agjencia zyrtare siriane e lajmeve SANA.

“Katërmbëdhjetë civilë u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën në shpërthimin e një mine kundër personelit të vendosur nga terroristët e ISIS-it, ndërsa po mblidhnin tartuf në shkretëtirën në provincën Raqqa, ish “kryeqyteti” i “kalifatit” të xhihadistëve”, tha agjencia.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë joqeveritare me bazë në Britani, e cila ka një rrjet të gjerë burimesh në Siri, kishte thënë më herët se 13 civilë, “përfshirë gra”, ishin vrarë nga shpërthimi.

Organizata xhihadiste, e cila kishte pjesë të mëdha të Sirisë nën kontrollin e saj që nga viti 2014, u mund në mars 2019, si nga forcat qeveritare me mbështetjen e aleatëve të saj, ashtu edhe nga koalicioni ndërkombëtar i udhëhequr nga SHBA.

Por xhihadistë të shumtë janë tërhequr në shkretëtirën siriane, ndërsa mina të panumërta tokësore janë vendosur në zonë.

Shkretëtira siriane njihet për prodhimin e disa prej tartufeve më të mirë në botë, çmimet e të cilave janë rritur në qiell në mes të luftës gati një dekadë e gjysmë dhe një krize dërrmuese ekonomike,  duke e bërë korrjen e tyre edhe më tërheqëse financiarisht.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, anëtarët e grupit xhihadist shpesh synojnë banorët që kërkojnë tartuf në zona të largëta. Pavarësisht paralajmërimeve të shpeshta nga autoritetet, ky aktivitet me rrezikshmëri të lartë vazhdon.

Në vitin 2023, qindra njerëz, shumica dërrmuese e tyre civilë, u vranë gjatë grumbullimit të tartufit, çmimi i të cilave mbetet i lartë, në sulmet e xhihadistëve të ISIS në shkretëtirë ose për shkak të shpërthimeve të minave, sipas të njëjtës OJQ.

Lufta shumë komplekse e Sirisë, e cila shpërtheu në vitin 2011, e shkaktuar nga një shtypje e përgjakshme e protestave të përqendruara në demokratizimin e vendit, ka vrarë më shumë se gjysmë milioni njerëz, ka kthyer miliona të tjerë në persona të zhvendosur brenda vendit ose refugjatë dhe ka copëtuar territorin e saj.

Top Channel