Duka i Sussex-it i është bashkuar anëtarëve të tjerë mbretërorë në Westminster Abbey për kurorëzimin e babait të tij, mbretit Charles III.

Princi Harry u shfaq i qetë ndërsa mbërriti në Abbey dhe u pa duke biseduar me kushërinjtë e tij, Princeshën Beatrice dhe Princeshën Beatrice.

Mendohet se është hera e parë që ai e sheh familjen e tij që nga botimi i librit të tij, Spare.

Ai mbërriti në Londër të premten, por thuhet se do të kthehet në SHBA pas ceremonisë për ditëlindjen e djalit të tij.

Princi Archie ka qëndruar në Los Angeles me nënën e tij, Dukeshën e Sussex-it, ku do të festojë ditëlindjen e tij të katërt.

Teksa hyri në Abbey ai u shfaq i qetë dhe u pa duke biseduar me disa anëtarë të familjes.

Pas uljes në aeroportin Heathrow të Londrës të premten në mëngjes, Harry thuhet se qëndroi në Frogmore Cottage në terrenin e Kështjellës Windsor të premten mbrëma – rezidenca që ai dhe Meghan iu kërkua të lironin nga Mbreti.

Muajin e kaluar Pallati Buckingham konfirmoi se Princi Harry do të merrte pjesë vetëm në ceremoni.

Megjithatë, zyrtarët kanë thënë se Princi Harry dhe xhaxhai i tij Princi Andrew nuk do të kenë asnjë rol zyrtar në ceremoni, pasi ata nuk janë anëtarë të familjes mbretërore.

Ndryshe nga anëtarët e tjerë të familjes, ai nuk ka veshur rroba apo uniforma ushtarake – pavarësisht faktit se ka shërbyer në ushtri për një dekadë, duke përfshirë dy turne në Afganistan.