Një vajzë është bërë protestuesja e parë që vdiq në demonstratat në Mianmar pasi u qëllua në kokë javën e kaluar.

Mya Thwe Thwe Khaing u plagos dy ditë para ditëlindjes së saj të 20-të kur policia u përpoq të shpërndajë protestuesit.

Një imazh i protestueses, pasi u qëllua u shpërnda gjerësisht dhe vdekja e saj ka shkaktuar zemërim të mëtejshëm kundër autoriteteve.

Mianmari ka parë shumë ditë protestash pas një grushti shteti ushtarak i cili përmbysi qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi.
Policia ka mohuar përdorimin e forcës në tubimin në kryeqytetin Nay Pyi Taw në 9 Shkurt, por mjekët kanë thënë se dy protestues të tjerë po ashtu u dhunuan.
Autoritetet thonë se do të hetojnë rastin.

Top Channel

Previous articleKryeministri Edi Rama inspekton punimet në spitalin e Fierit
Next articleVaksinimi i mjekëve dhe të moshuarve në Gjirokastër