Rreth 170,000 njerëz kanë dalë në shesh të Madridit duke protestuar kundër ligjit katalanas për amnisti që i ka lejuar kryeministrit Pedro Sanchez të sigurojë një mandat të dytë në detyrë.

Kësaj proteste i janë bashkuar edhe partitë e djathta që kanë kundërshtuar marrëveshjen për formimin e qeverisë.

Vendimi i Sanchez për të rënë dakord me amnistinë e propozuar,  të cilën ai e kishte kundërshtuar në prag të zgjedhjeve, ka zemëruar kundërshtarët e tij politikë, të cilët e kanë akuzuar atë për hipokrizi, manovra cinike dhe vënien e mbijetesës së tij politike përpara interesave të vendit. Ky veprim ka zemëruar gjithashtu shumë spanjollë në të majtë dhe në të djathtë.

Disa protestues mbanin pankarta ku edhe shkruheshin, “ndarja e pushteteve”, “tradhtarët” dhe “jo në emrin tim”, gjithashtu demostruesit brohorisnin “Sánchez të dorëhiqet”; “Viva España”.

/abcnews.al/

Previous articleNesër rrethohet parlamenti me gardistë, reagon Bardhi: Dënoj me forcë këtë degradim të regjimit të Ramës
Next articleMe “jetesë të nivelit të lartë”, si u zbulua i riu shqiptar në përfshirjen e shitjes së drogës. Në banesë iu gjet kokainë dhe 40 mijë euro