Sulmuesi i Bayern Munich, Harry Kane u rikthye në stërvitjen e ekipit të mërkurën, ndërsa kapiteni Manuel Neuer mbetet i dyshimtë përpara ndeshjes në shtëpi të shtunës me Borussia Dortmund.

Bayern dha ​​një deklaratë duke thënë se Kane “ishte në gjendje të merrte pjesë përsëri në stërvitjen e ekipit”, pasi u kthye në stërvitje individuale të hënën. Neuer, i cili mbushi 38 vjeç të mërkurën, grisi një fibër muskulore në detyrë me Gjermaninë, duke humbur të dyja miqësoret e vendit të tij. Kane dëmtoi kyçin e këmbës pasi u përplas me shtyllën në fitoren 5-2 të Bayernit ndaj Darmstadt.

Kapiteni i Anglisë humbi miqësoret kundër Brazilit dhe Belgjikës si pasojë e lëndimit. Sulmuesi 30-vjeçar ka një histori problemesh me kyçin e këmbës, por për herë të fundit humbi një ndeshje për shkak të lëndimit në prill 2021 me klubin e mëparshëm, Tottenham. Bayern tha se Neuer “përfundoi një seancë stërvitore individuale” të mërkurën.

Aleksandar Pavlovic, i cili u thirr në skuadrën e Gjermanisë për herë të parë në mars, por i humbi të dyja ndeshjet për shkak të bajameve, u stërvit gjithashtu individualisht.

Bayern qëndron 10 pikë pas Bayer Leverkusenit të pamposhtur të Xabi Alonso në ligë, me tetë ndeshje për të luajtur këtë sezon.