Politikani turk i opozitës Ekrem Imamoglu tha të dielën se të paktën nëntë u plagosën pasi një grup njerëzish hodhën gurë në autobusin e fushatës së tij në qytetin lindor të Erzurumit.

Imamoglu, i cili është kryebashkiak i Stambollit, po bën fushatë në emër të Kemal Kilicdaroglu, lideri sekular i opozitës, i cili është sfiduesi kryesor i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Ai do të bëhej nënkryetar në rast të fitores së Kilicdaroglu në zgjedhjet e javës së ardhshme.

Çfarë ndodhi në Erzurum?
Zyra e Imamoglu publikoi imazhe që tregonin xhamat e thyer të autobusit, në të cilin ai po mbante një fjalim që duhej ta shkurtonte.

Zyra e tij tha se ai u detyrua të hynte brenda autobusit për t’u mbuluar dhe të largohej, duke shtuar se të plagosurit ishin pjesë e turmës.

“Ne po largohemi për sigurinë tuaj,” u tha Imamoglu mbështetësve të tij.

Politikani popullor i opozitës tha gjithashtu se do të ngrejë një kallëzim penal kundër guvernatorit të qytetit të fortesë konservatore dhe shefit të policisë, duke i akuzuar ata për lejimin e dhunës.
“Guvernatori i Erzurumit më telefonoi dhe më tha se shtatë persona ishin plagosur. Unë fola me nëntë të plagosur në këtë moment,” tha ai më vonë në një postim në Twitter.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu, një anëtar i lartë i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) të Erdoganit, akuzoi Imamgolu për provokim. “Ekrem Imamoglu, i cili i quan njerëzit në Erzurum provokatorë, është vetë një provokator”, tha ai.

Erdogan zotohet të triumfojë mbi opozitën ‘pro-LGBT’
Ndërkohë në Stamboll, Erdogan mbajti një tubim në të cilin përsëri shtyu retorikën se ai dhe aleatët e tij do të mbronin “vlerat familjare” kundër opozitës “pro-LGBT”.

“[AKP] dhe partitë e tjera në aleancën tonë nuk do të ishin kurrë pro-LGBT, sepse familja është e shenjtë për ne. Ne do t’i varrosim ata pro-LGBT në kutinë e votimit,” i tha ai turmës.

Presidenti gjithashtu goditi me thikë rivalin e tij Kilicdaroglu, duke e akuzuar atë se ishte “dor për dorë me terroristët”. Erdogan ka pohuar se Kilicdaroglu po merrte mbështetje nga Partia e jashtëligjshme e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Turqia, SHBA dhe BE e kanë cilësuar një grup terrorist.

Opozita e mohon akuzën dhe më parë i ka denoncuar pretendime të tilla si fushatë retorikë përçarëse dhe të rrezikshme.