Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona është ndarë nga jeta në moshën 60 vjeçare.

Të shumta janë reagimet që pasuan menjëherë në rrjetet sociale nga e gjithë bota për figurën legjendare, i cilësuar si më i miri i të gjithëve.

Kështu, Pele shkroi: “Është e trishtueshme të humbasësh miqtë në këtë mënyrë. Me siguri një ditë do të luajmë futboll së bashku në qiell ”.

Cristiano Ronaldo: Më i miri i të gjitha kohërave. po lë një boshllëk që nuk do mbushet kurrë. Pusho në paqe.

Sandro Mazzola: “Një lajm i tmerrshëm, ai ishte një njeri shumë i mirë”.

Luciano Moggi: “Është e vështirë të komentosh. Për ata që nuk e kanë njohur, mund të them se ai ishte një person i jashtëzakonshëm. Ai kishte probleme që të gjithë i dinë, por nuk ka rëndësi. E kam dashur, e pamundur të mos e dua. Është e lehtë të flasësh kur dikush vdes, unë kam jetuar atje për shumë vite së bashku dhe ai ishte me të vërtetë numri një. Ai dinte si t’ia jepte të gjithë vetveten të tjerëve. Jam i tronditur “.

Boca Juniors: “Faleminderit përgjithmonë. Diego i përjetshëm “.

Giuseppe Conte: “E gjithë bota vajton për vdekjen e Maradonës, i cili me talentin e tij të pashembullt shkroi faqe të paharruara në historinë e futbollit. Mirupafshim kampion i përjetshëm ”.

Evo Morales, ish presidenti i Bolivisë: “Diego Armando Maradona ishte” vëllai im, një person që vuajti dhe luftoi për të përulurit, lojtari më i mirë në botë “.

Enrico Ruggeri: “Dy sy plot mirësi dhe dëshirë për të komunikuar. Dhe la pas një jete të mrekullueshme dhe të tmerrshme, ai bëri që njerëzit dhe qytetet të dashuroheshin, ai i dha zë dhe dinjitet Napolit të tij”.

Lapo Elkann: “Në internet shpesh shihja foton time me Maradonën. Ishte për të tallur varësitë tona. Por ata nuk e dinin që unë isha i nderuar që isha afër Diegos sepse ai ishte një miku im i vërtetë. Më mungon që tani. Legjenda me zemër të artë. Ju jeni dhe do të mbeteni Nr. 1 ”

Giovanni Toti: “Maradona ka vdekur. Një epokë ka mbaruar për të gjithë ne. Futbolli sot humbet kampionin e tij më të madh: përshëndetje Diego. Kush e di nëse do të flasësh për atë qëllim nga atje lart ”.

Matteo Salvini: “Një gjeni unik, absolut dhe i papërsëritshëm i futbollit botëror. Një lutje ”.

Matteo Renzi: “Diego Armando Maradona. Sot asnjë fjalë, vetëm trishtim. Pusho në paqe, i përjetshëm 10 ”.

Raportohet se legjenda e futbollit pati një atak në zemër në shtëpinë e tij vetëm dy javë pasi u largua nga spitali ku ai iu nënshtrua një operacioni në tru.

Kupa e Botës me Argjentinën, 3 Copa America , UEFA League, Serie A, Kupa e Italisë, Kampion i Argjentinës, Kupa e mbretit, Kupa e Ligës së Spanjës ishin disa nga trofetë dhe arritjet e mëdha të fituara nga argjentinasi.

Vetëm para pak kohësh ai kishte bërë 60 vjeç. Ai lindi në Lanus të Buenos Aires, në një familje të varfër si djali i vetëm pas katër motrave. U rrit profesionalisht në Argjentinë tek Argentina Juniors dhe më pas bëri kalimin tek Boca Juniors, aty ku tifozët e shohin si ‘Zot’.

Më pas në vitin e largët 1982 Maradona kaloi tek Barcelona, Napoli, Sevilla dhe për t’u rikthyer më pas për ta mbyllur sërish tek ekipi i zemrës, Boca Juniors. Gjithashtu ai shkëlqeu në arenën ndërkombëtare me Argjentinën që e drejtoi edhe si trajner.