Policia e Berlinit raporton se dy fëmijë të vegjël u plagosën rëndë në një sulm me thikë të mërkurën në një shkollë në jug të kryeqytetit të Gjermanisë.

Policia tha se fëmijët ishin vajza, 7 dhe 8 vjeç. Njëra prej tyre kishte lëndime të rrezikshme për jetën, sipas një deklarate të policisë së Berlinit.

Se si ndodhi krimi, dhe cili ishte sfondi i tij, policia ende nuk ka bërë të ditur. Zëdhënësja tha se ishte ende duke u përcaktuar nëse ai i njihte vajzat. Gazeta “BZ” ka raportuar se i dyshuari nuk është dashur të ketë lidhje me viktimat e tij.

Sipas raportit, vajzat u goditën me thikë kur ishin shtatë dhe tetë vjeç. Senatorja e Brendshme e Berlinit, Iris Spranger (SPD) konfirmoi në mbrëmjen e hershme se ishte një sulm me thikë.

Sakaq, një i dyshuar 39-vjeçar u arrestua, tha policia, duke shtuar se rrethanat e sulmit ishin ende të paqarta.