Një tërmet 5.1 Rihter ka ndodhur në orën 21:58 të së enjtes, në pjesën jugore të prefekturës së Heraklionit.

Epiqendra është 7 km në jug-jugperëndim të Moiras të Heraklion. Thellësia fokale është 8.9 kilometra.

Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare vlerëson magnitudën e lëkundjes në 5 gradë dhe thellësinë fokale në 10 kilometra.

Lëkundjet u ndjenë në të gjithë Kretën lindore. Mediat lokale raportojnë se banorët e Tymbaki dhe Moires dolën në rrugë të revoltuar .

Mbrëmjen e së mërkurës, në të njëjtën zonë ka ndodhur një tërmet me magnitudë 4.2 ballë.

Previous articleVdekja e punëtorit në punë/ Arrestohet bashkëpronari i pallatit në Vlorë
Next articleHumbi jetën shtatorin e kaluar, por sa kushtoi funerali i Mbretëreshës Elisabeta II