Një turiste kroate u nxorr e pajetë nga Maja e Jezercës këtë të shtunë, pasi rrëshkiti nga lartësia.

Trupi i 43-vjeçares u nxor pas disa orësh dhe po transportohet drejt morgut me helikopter.

Ndërkohë, të bllokuar janë ende turistë të tjerë. Nuk dihet saktësisht nga shtetas janë aksidentuar, ndërkohë që ekipet e kërkim-shpëtimit mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes vijojnë punë për shpëtimin e tyre.

Grupi i aplinistëve kroat ishin ngjitur nga Malit të Zi për të mbërritur në vendin e quajtur “Maja e Jezerces”, por rrugës njëra nga anëtaret e grupit ra nga një terren i thepisur malor dhe me borë.

Top Channel