Mbretëria e Bashkuar e ka furnizuar Ukrainën me raketa të shumta lundrimi “Storm Shadow”, duke u dhënë forcave ukrainase një aftësi të re sulmi me rreze të gjatë përpara kundërofensivës së shumëpritur kundër forcave ruse, thanë për CNN shumë zyrtarë të lartë perëndimorë.

Storm Shadow është një raketë lundrimi me rreze të gjatë me aftësi stealth, e zhvilluar bashkërisht nga Mbretëria e Bashkuar dhe Franca, e cila zakonisht lëshohet nga ajri. Me një rreze qitjeje më të madhe se 250 km, ose 155 milje, është vetëm më pak se aftësia e rrezes prej 185 miljesh të Sistemeve të Raketave Taktike të Ushtrisë sipërfaqe-tokë, të prodhuara nga SHBA, ose ATACMS, që Ukraina ka kërkuar prej kohësh.

Në mënyrë kritike, Storm Shadow ka shtrirjen për të goditur thellë në territorin e kontrolluar nga Rusia në Ukrainën Lindore. Një zyrtar perëndimor i tha CNN se Mbretëria e Bashkuar ka marrë garanci nga qeveria ukrainase se këto raketa do të përdoren vetëm brenda territorit sovran të Ukrainës dhe jo brenda Rusisë. Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar kanë bërë deklarata të shpeshta publike duke identifikuar Krimenë si territor sovran ukrainas , duke e përshkruar atë si “të aneksuar ilegalisht”.

Raketa është “një ndryshim i vërtetë i lojës nga këndvështrimi i rrezes”, tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan për CNN dhe i jep Kievit një aftësi që e ka kërkuar që nga fillimi i luftës. Siç ka raportuar CNN, distanca maksimale aktuale e Ukrainës për armët e ofruara nga SHBA është rreth 49 milje.

Vendosja e raketave vjen ndërsa forcat ukrainase përgatiten të nisin një kundërofensivë që synon të rimarrë territorin e mbajtur nga Kremlini në pjesët lindore dhe jugore të vendit.