Në një deklaratë shokuese, e cila tejkalon vlerësimet më makth për viktimat e zjarreve shkatërruese, bëri guvernatori i Hawait, Josh Green.  Numri i të vdekurve në Hawaii nga zjarri më vdekjeprurës në SHBA në më shumë se një shekull u rrit në 96 të dielën.

“Do të njoftohen më shumë vdekje”, tha Green për CBS News, duke shtuar se “zjarri ishte aq i nxehtë sa është e vështirë të identifikohet dikush”. Vetëm 3% e zonës së kërkimit është kontrolluar dhe rreth 1300 persona janë ende të zhdukur.

Sidomos në Lahaina – një qytet historik Havai që pësoi më shumë dëme – mund të duhen 10 ditë për të përcaktuar numrin e saktë të vdekjeve, pasi ekuipazhet mund të gjenin “10 deri në 20 njerëz në ditë ndoshta derisa të mbarojnë”.

“Ne jemi në përgatitur për shumë histori tragjike”, pranoi guvernatori i shtetit.

Qasja në Lahaina ka qenë e vështirë për shpëtimtarët. Green ka vëzhguar rrënojat e qytetit dy herë dhe tha se shkalla e shkatërrimit e la zonën të panjohur. “Nuk ka asgjë për të parë përveç shkatërrimit të plotë. Ndërtesat janë pothuajse inekzistente”, tha ai.

Hawaii ka një sistem paralajmërimi sirenash, i cili mund të përdoret për të paralajmëruar banorët përpara fatkeqësive natyrore si cunami, uragane, përmbytje, zjarre, shpërthime vullkanike ose ngjarje të shkaktuara nga njeriu, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Emergjencave të Hawait.

Previous articleProblemet me fushën e stadiumit të Lushnjes, ironia e Korreshit: Nuk ka as lopë vërdallë
Next articleDibër, vritet 26-vjeçari, arrestohet autori (EMRAT)