Donald Trump ka mbledhur gati 20 milionë dollarë në tre javët e fundit, tha të shtunën një zëdhënës i fushatës, duke iu referuar një periudhe që përafërsisht përkon me aktakuzën e ish-presidentit në çështjet shtetërore dhe federale që lidhen me pretendimet e tij të rreme se zgjedhjet presidenciale të 2020 ishin vjedhur prej tij.

Që nga paraqitja e së enjtes në një burg në Atlanta, Georgia, ku ai u fotografua si pjesë e procesit të tij zyrtar të arrestimit – hera e parë që i ndodhi një ish-presidenti në historinë e SHBA-së – Trump ka mbledhur 7.1 milionë dollarë, sipas një postimi të Steven. Zëdhënësi i Cheung në X (ish-Twitter).

Vetëm të premten, ish-presidenti republikan mblodhi 4.18 milionë dollarë, duke e bërë atë ditën me fitimin më të lartë për fushatën e tij deri më tani, shtoi Cheung.

Fotoja e tij, “mugshot” në anglisht, e marrë nga departamenti i sherifit të kryeqytetit të shtetit Xhorxhia, u qarkullua në bluza, kriklla, kriklla, postera dhe madje edhe kukulla nga mbështetësit dhe kundërshtarët.

Fotoja në fjalë e tij me një kravatë të kuqe, flokë të shndritshëm dhe një pamje të mbytur është marrë ndërsa kandidati republikan presidencial u arrestua për më shumë se 12 akuza penale në një çështje penale në të cilën ai akuzohet se u përpoq të ndikonte në rezultatin e zgjedhjes së tij. 2020.

Trump, i cili u zgjodh president në vitin 2016, por u mund nga presidenti aktual demokrat Joe Biden në vitin 2020, po konkurron sërish për nominimin e Partisë Republikane për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm në SHBA.

Trump po përballet me katër padi deri më tani, duke përfshirë dy që lidhen me pretendimet e tij të rreme se atij iu grabit fitorja presidenciale e vitit 2020 dhe sulmi i 6 janarit 2021 ndaj mbështetësve në Capitol Hill në Uashington.

Trump, i cili kryeson rivalët e tij në sondazhet për zgjedhjet paraprake republikane të vitit 2024, mohon të gjitha akuzat.

Ai u padit nga një juri e Gjeorgjisë më 15 gusht pas një hetimi nga Prokurori i Qarkut Fulton, Fannie Willis në përpjekjet e tij për të përmbysur humbjen e tij ndaj Bidenit në zgjedhjet presidenciale të shtetit 2020.

Më 3 gusht, ai u deklarua i pafajshëm për akuzat e ngritura kundër tij nga prokurori i posaçëm Jack Smith në gjykatën federale në Uashington, DC për komplot për të mashtruar Shtetet e Bashkuara, duke penguar Kongresin të ratifikonte fitoren e zgjedhjeve të Bidenit në vitin 2020 ndaj tij dhe duke e privuar atë nga votuesit e të drejtën e tyre për zgjedhje të ndershme.

Trump është deklaruar gjithashtu i pafajshëm për akuzat se ka mbajtur në mënyrë të paligjshme dokumente të klasifikuara pasi u largua nga presidenca dhe për mashtrim kontabël në një rast në Nju Jork lidhur me pagesën e parave për të blerë heshtjen e ish-yllit porno. Stormy Daniels para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.