Me mijëra njerëz janë “dyndur” në profilin e Dua Lipas në Instagram pasi këngëtarja publikoi disa foto të shkrepura për Vogue France.

Në një prej fotografive, këngëtarja shqiptare pozon edhe topless.

Dua do të shfaqet në kopertinën e revistës së modës për numrin e shtatorit. Në intervistën e dhënë, ajo flet ndër të tjera edhe për kuptimin që mban emri i saj dhe rrënjët shqiptare.

Pjesë nga intervista:

Emri yt do të thotë “dashuri” në shqip. Por kur e dëgjoj, nuk mund të mos dëgjoj gjithashtu “dualitet”…

[Dua buzëqesh.] Sigurisht… Emri im ka shumë anë! Ka shumë dualitet në mua… Por brenda këtij dualiteti unë gjej paqen…

Por ju pëlqen të punoni?

Më pëlqen të punoj. Gjithmonë kam nevojë të jem e zënë, më plotëson.

…Prindërve të tu iu desh të ndryshonin punë, shtet… Si fëmijë, ndiheshe ndryshe nga të tjerët?

Po! Emri im e vinte menjëherë në dukje atë ndryshim. Sado normale të përpiqesha të shfaqesha, sapo prezantohesha, dëgjoja: “Oh, nga vjen? Çfarë do të thotë?” Dhe atëherë nuk më duhej të përsërisja apo të shqiptoja emrin tim… Nga atje, do të përfundonim duke diskutuar për Kosovën, edhe nëse askush nuk e dinte se ku ishte vendi.

Është një emër i madh.

Faleminderit, por arrita ta vlerësoja vetëm duke e imagjinuar si emrin tim të skenës. Unë kam qenë gjithmonë krenar për rrënjët e mia shqiptare, por ndërsa jam rritur, kam mësuar të vlerësoj historinë time.

Ka qenë gjyshja juaj, e cila ka ndërruar jetë para lindjes suaj, ajo që e ka sugjeruar emrin Dua. I keni akoma gjyshërit?

Po, të dy nga ana e nënës sime.

A nuk janë të tronditur nga ana juaj sensuale në skenë?

Ata janë gjyshërit modernë. Kanë evoluar me kohën dhe mendoj se janë më së shumti krenarë për mua. Familja është kaq e çmuar.