Në Elbasan dyshohet për tre raste me mutacionin britanik. Burime për gazetarin Aldo Kozarja bëjnë me dije se tamponët e marrë janë dërguar në Gjermani dhe gjatë javës pritet përgjigja.

Rezultati i tamponëve do të zbulojë nëse ka mbërritur apo jo varianti britanik i koronavirusit në vendin tonë.

Prej ditësh situata e pandemisë në vend është përkeqësuar. Çdo ditë janë raportuar mbi 1 mijë raste të reja dhe shifër e lartë viktimash.

Për rrjedhojë, Komiteti i Ekspertëve njoftoi sot masat e reja shtrënguese që do të hyjnë në fuqi ditën e nesërme. Lëvizja e qytetarëve do të ndalohet nga ora 20:00 deri në 06:00, deri në 25 shkurt. Në këtë fashë orari do të jenë të mbyllura edhe baret dhe restorantet. g.v/abcnews.al

Previous articleGjermania zgjat izolimin deri më 7 mars
Next articleReshjet intensive gjatë natës, disa lagje në Vlorë zgjohen nën ‘pushtetin’ e ujit