Pak orë pas vdekjes së liderit të opozitës Alexey Navalny në shkurt në një burg rus, një grup hakerësh anti-Kremlin u përgatitën për hakmarrje.

Duke përdorur aksesin e tyre në një rrjet kompjuterik të lidhur me sistemin e burgjeve të Rusisë, hakerët vendosën një foto të Navalnyt në faqen e internetit të kontraktorit të burgut të hakuar, sipas intervistave me hakerët dhe të dhënave të shqyrtuara nga CNN.

“Rroftë Alexey Navalny!” shkruhej një mesazh në faqen e internetit të hakuar, shoqëruar me një foto të Navalny dhe gruas së tij Yulia në një tubim politik.

Në një shkelje mahnitëse të sigurisë, ata gjithashtu duket se kanë vjedhur një bazë të dhënash që përmban informacione për qindra mijëra të burgosur rusë, të afërmit dhe kontaktet e tyre, duke përfshirë të dhënat e mbajtura për të burgosurit në koloninë penale të Arktikut, ku Navalny vdiq në 16 shkurt.

Hakerët, të cilët thonë se janë një përzierje kombësish, duke përfshirë emigrantët rusë dhe ukrainas, po ndajnë ato të dhëna, duke përfshirë numrat e telefonit dhe adresat e e-mailit të të burgosurve dhe të afërmve të tyre “me shpresën se dikush mund t’i kontaktojë ata dhe të ndihmojë të kuptojë se çfarë ndodhi me Navalny. ”, i tha për CNN një haker.

Përveç kësaj, hakerët përdorën aksesin e tyre në komisariatin online të sistemit të burgjeve ruse, ku anëtarët e familjes blejnë ushqim për të burgosurit, për të ndryshuar çmimet e gjërave si petë dhe mish viçi të konservuar në një rubla, që është afërsisht 0,01 dollarë, sipas pamjeve të filmuara nga dyqani online i postuar nga hakerat. Normalisht, këto mallra kushtojnë mbi 1 dollarë.

U deshën disa orë që administratori i dyqanit online të burgut të vinte re se rusët po blinin ushqim mjaft lirë, sipas hakerit. Do të kalonin tre ditë para se stafi i IT në dyqanin e burgut të ishte në gjendje të mbyllte plotësisht zbritjet e ofruara nga hakerët, sipas llogarisë së hakerit.

“Ne po shikonim regjistrat e aksesit në dyqanin online dhe ai thjesht vazhdoi të lëvizte më shpejt dhe më shpejt me gjithnjë e më shumë klientë që bënin blerje,” tha hakeri në një intervistë në internet ndërsa i ofroi të dhëna CNN-së duke vërtetuar se ata ishin të përfshirë në këtë hakërim.

Grupi i hakerave u dërgoi shënime administratorëve të dyqanit online të burgjeve, duke i paralajmëruar ata që të mos i hiqnin mesazhet pro Navalny nga faqja e internetit. Kur administratorët e internetit refuzuan, hakerët u hakmorën duke shkatërruar një nga serverët e kompjuterit të administratorëve, pretendoi hakeri.

Navalny, një lider politik karizmatik që ishte kundër korrupsionit të qeverisë ruse, vdiq në rrethana misterioze më 16 shkurt në një burg në rajonin Yamalo-Nenets, 1200 milje në verilindje të Moskës. Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë presidentin rus Vladimir Putin përgjegjës për vdekjen e Navalny, ka thënë presidenti amerikan Joe Biden.

Top Channel