Qeveria hungareze ka rikthyer gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të pandemisë së koronavirus-it.

Kryeministri Viktor Orban bëri me dije se vendimi hyn në fuqi në mesnatë dhe do të zgjasë për 90 ditë.

Klubet e natës do të mbyllen dhe vendi do të vendoset në shtetrrethim gjatë natës për të parandaluar përhapjen e virusit.

Kryeministri i vendit u shpreh se qeveria do të ushtrojë një kontroll më të rreptë në vendet e argëtimit, të tilla si kinematë, teatrot dhe eventet sportive, për t’u siguruar që audienca të ndjekë masat e parashikuara për distancimin shoqëror dhe mbajtjen e maskave.

Nëse këto protokolle nuk ndiqen, policia ka autoritet që të ndërhyjë, të gjobisë dhe madje të mbyllë vendet nëse është e nevojshme.

Previous articleShqiptarja që ndodhet në vijën e parë të luftës kundër terrorizmit në Austri
Next articleKryemadhi takon në Kombinat banorët e dëmtuar nga tërmetit: Rama është mashtrues….