Toto Cutugno, një nga interpretuesit më të mëdhenj të muzikës italiane, ka ndërruar jetë sot rreth orës 16:00 në spitalin San Raffaele në Milano.

Vdekja e kantautorit, i cili sapo kishte mbushur 80 vjeç në korrik, u raportua për ANSA nga menaxheri i tij Danilo Mancuso, i cili shpjegoi se si “pas një sëmundjeje të gjatë, kushtet e këngëtarit ishin përkeqësuar muajt e fundit”.

Cutugno ishte një nga interpretuesit italianë më të njohur në shkallë globale, fituesi i Eurovision Song Contest 1990 me këngën e tij “Insieme: 1992”.

Ai ishte gjithashtu një nga kantautorët italianë më të suksesshëm të të gjitha kohërave, duke shkruar për artistë si Dalida, Adriano Celentano dhe Domenico Modugno. Cotugno konsiderohej një ambasador i vërtetë i muzikës italiane në botë, veçanërisht në vende si Rumania, Spanja, Turqia, Gjermania dhe Rusia. Kënga e tij “L’Italiano”, e publikuar në vitin 1983, është përkthyer në shumë gjuhë dhe konsiderohet simbol i kulturës dhe identitetit italian.

Toto Cutugno mori pjesë pesëmbëdhjetë herë në Festivalin e Muzikës në Sanremo, por ai fitoi vetëm një herë, në vitin 1980, me këngën “Solo noi”. Ai gjithashtu doli i dyti gjashtë herë, me këngët si “Serenata”, “Figli”, “Emozioni” dhe “Le mamme”. Ai shpesh quhet “i dyti i përjetshëm” i Sanremos, një mishërim i gjallë i fjalës së urtë, “gjithmonë shoqëruese e nuses, kurrë nuse”, por ai gjithmonë e merrte ngacmimin me ironi dhe hir.

Ai ishte shumë i popullarizuar me italianët në vende të ndryshme të botës, veçanërisht në mesin e italianëve amerikanë të cilët vlerësuan këngët e tij që festojnë rrënjët dhe trashëgiminë e tyre. Në zonën metropolitane të Nju Jorkut ai shfaqej shpesh në New York City dhe Atlantic City, ku luante në mënyrë rutinore për një audiencë entuziaste në një shtëpi të mbushur plot.

Previous articleRama i përgjigjet Mitsotakis: Darka u përdor për t’i dhënë mesazh kontradiktor Shqipërisë
Next articlePse duhet të konsumoni sa më shumë sardele, sipas dietologëve