Edhe pse më së shumti i njohur për tempujt e Khajuraho-s dhe disa lloj tigrave në pyjet e tij të dendura, Madhya Pradesh është shtëpia e disa destinacioneve jo shumë të njohura. Dy nga eksploruesit më të njohur indianë, Anurag Mallick dhe Priya Ganapathy, rendisin disa vende të çuditshme për të eksploruar në Indi, si një destinacion ende I pazbuluar për shqiptarët.

Madhya Pradesh, zemra e Indisë, është një vend i madh që ofron një përzierje të panumërt të bukurisë natyrore, trashëgimisë, shpirtërore dhe kulturës. Me pak fjalë mund të quhet një mikrokozmos i Indisë. Nga pyjet e dendura të Bandhavgarh, Panna dhe Pench të njohur për tigrat mbretërorë të Bengalit, gdhendjet e ndërlikuara në gurë të tempujve të Khajurahos, kalatë madhështore dhe pallatet e Gwalior dhe Mandu deri te destinacionet fetare si Sanchi dhe vendet e pelegrinazhit si Ujjain, Madhya Pradesh, e kaq e kaq atraksione të panumërta.

Ndërsa ato më të njohurat janë parajsat turistike, ka disa destinacione jo shumë të njohura në vend që janë magjepsëse. Ja disa nga surprizat e tij të fshehura. Amarkantak: Burimi i Narmadës së shenjtë Nëse e doni qetësinë e lumit Narmada në Omkareshwar dhe Maheshwar, gjurmoni burimin e lumit të shenjtë në Amarkantak, ku bashkohen vargmalet malore Vindhya dhe Satpura. Amarkantak është një parajsë e gjelbër e vendosur brenda Rezervatit të Mbrojtur Achanakmar-Amarkantak. Tempulli më i vizituar këtu është Tempulli Narmada Udgam, ku mund të shihet një rrjedhë në rritje e Narmada. Grupi i tempujve të lashtë Trimukhi të dinastisë Kalachuri të ndërtuara nga Maharaja Karnadeva (1041–1073 pas Krishtit) – tempulli i Sarvodaya Jain dhe Shri Yantra Mandir – janë shembuj të zgjuarsisë arkitekturore. Po ashtu personazh popullor I këtyre trojeve është Kabir Chabutra, ky mistik dhe poet indian i shekullit të 15-të, për të cilin thuhet se ka medituar dhe ka arritur shpëtimin shpirtëror.

Ujëvara e Kapildharës 40 metra e lartë 6 km larg, shënon vendin ku Sage Kapila kreu pendesën. Për të arritur deri ty: Fluturoni për në Jabalpur dhe me pastaj makinë 228 km deri në Amarkantak Patalkot: Çudi nëntokësore Besohet se është porta mitologjike për në botën e poshtme, Patalkot shtrihet në traktet e gjelbra të dendura të rajonit Tamia në Chhindwara. I lidhur me legjenda të ndryshme, thuhet se është vendi i meditimit të Zotit Shiva dhe besohet se ka qenë rajoni nga ku Zoti Hanumana, në epokën Ramayana, ishte nisur për të shpëtuar Zotin Rama dhe Lakshmana nga Ahiravana. Ndërsa legjendat janë të shumta në këtë luginë të gjelbër në formë patkoi të rrethuar nga kodra, këtu thuhet se shkëmbinjtë datojnë që nga epoka arkeane, që përfaqësojnë kohën nga 4,000 deri në 2,500 milion vjet më parë!

Një thesar i pasur me florë të pasur, lugina Patalkot është shtëpia e një shumëllojshmërie të madhe bimësh mjekësore, të cilat përdoren nga komunitetet fisnore lokale Gond dhe Bharia për të bërë ilaçe bimore. Opsioni më i afërt i akomodimit është një shtëpi pritjeje në Tamia, 20 km larg zonës së mbrojtur.

Për të arritur deri aty: Patalkot është 78 km nga qendra e qarkut Chhindwara Behrugarh: Batiku pranveror I emëruar sipas tempullit të fuqishëm Kal Bhairav, Bhairavgarh ose Behrugarh është një periferi e Ujjain e njohur për teknikën tradicionale të ngjyrosjes rezistente ndaj dyllit të quajtur dabu, e njohur gjerësisht si batik. Në shekullin e dytë pas Krishtit, kronisti grek Ptolemeu vuri në dukje se “pambuku i ngjyrosur me mallow nga Ozene (Ujjain)” u dërgua në Romë. Historianët thonë se arti u prezantua në Behrugarh rreth 400 vjet më parë gjatë sundimit Mughal, kur mjeshtrit nga Gujarat dhe Rajasthan migruan këtu.

Edhe sot, artistët vazhdojnë traditën e ngjyrosjes së pëlhurave sipas traditës ndër breza. Duke përdorur blloqe druri ose një majë shkruese të bërë nga lëvorja e kokosit, dizenjot e ndërlikuara vizatohen me dyll ose printohen në rrotulla pëlhure, të cilat më pas zhyten në mënyrë të përsëritur në kazanët e ngjyrës. Për të krijuar një model me shumë ngjyra, pëlhurës i jepet një shtresë tjetër dylli dhe zhytet në një ngjyrë më të errët.

Çdo ngjyrë pasuese maskohet me dyll për të ruajtur ngjyrën e saj. Pas tharjes, pëlhura thërrmohet për të arritur venat delikate të dantella nënshkrim përmes të cilave boja rrjedh në pëlhurë, duke krijuar pamjen e veçantë të batikut. Në fund, pëlhura zhytet në ujë të vluar për të shkrirë dyllin, i cili ripërdoret. Më pas pëlhura lahet dhe thahet. Rreth 500 familje në Behrugarh janë të përfshira në zeje, me dyqane këtu që shesin një gamë të gjerë produktesh batik. Si të shkosh aty: Ujjain është 56 km nga Indore, dhe Behrugarh shtrihet në periferi veriore të qytetit.

Dhar: Qyteti i Blades Sëord Një kryeqytet mbretëror i dikurshëm, qyteti historik i Dhar-it dikur njihej si Dhara Nagar ose Qyteti i Teheve të Shpatave. Në vitin 920 pas Krishtit, Mbreti Bhojadeva e transferoi selinë e tij nga Ujjain në Dhar dhe e bëri atë selinë e krerëve Paramara të Malwa. E vendosur në një kodër, kalaja e lashtë Dharagiri ose Dhar mund të arrihet nga një rrugë e shtruar me gurë që përfundon në një burg të vjetër që strehon një muze të vogël arkeologjik. Brenda fortesës, Kharbuja Mahal, një pallat i shekullit të 16-të me kupola në formë pjepri, ofron pamje mahnitëse panoramike.

Qyteti ka disa monumente të tjera si chhatris (cenotafet) mbretërore, faltorja e hyjnisë mbrojtëse mbretërore Kalika Mata, xhamia e bukur Lat dhe Bhojshala e shekullit të 11-të. Si të shkosh aty: Dhar është 55 km në perëndim të Mhow dhe 36 km nga Mandu Bagh: Pikturat e shpellave budiste për të bllokuar shtypjen Të vendosura pranë lumit Bhagini, shpellat budiste të gdhendura në shkëmb të Bagh-ut u nxorrën nga një kodër ranore në shpatet jugore të Vindhyas gjatë sundimit të Satvahana (shek. 5-7). E aksesuar nga një urë 200 metra e gjatë, vetëm shtatë nga nëntë shpella kanë mbijetuar.

https://youtube.com/watch?v=77czO8sxABI%3Ffeature%3Doembed

Ata ishin kryesisht vihara (manastire) me një chaitya të vogël (sallë lutjesh) në pjesën e pasme. Shpella numër 4 ose Rang Mahal strehonte pikturat më të ndërlikuara, duke përfshirë atë të Bodhisattva Padmapani, e konsideruar si një prototip i asaj në Ajanta. Salla e errët e shpellave është e veshur me shtylla gjigante. Thuhet se pikturat janë krijuar me llambë të zezë, të kuqe lac dhe pigmente nga burime minerale. Për lidhjen përdorej çamçakëz bimor organik.

Për të parandaluar dëmtimin nga uji i shiut, Shërbimi Arkeologjik i Indisë i ka zhveshur dhe transplantuar muralet në Muzeun Arkeologjik në Gëalior dhe në muzeun e Bagh-ut. Pikturat e marra përshkruajnë jataka (përralla) budiste. Bagh është gjithashtu shtëpia e zanatit unik të thappa chhapai ose “printimit në bllok” duke përdorur ngjyra natyrale.

Si të shkosh aty: 97 km nga Dhar dhe 161 km nga Indore, është e arritshme nëpërmjet Rajgadh në NH-47. Udhëtoni 5 km në rrugën e Kukshit dhe kthehuni majtas nga tabela blu për 3 km me makinë deri në shpellat Bagh Burhanpur: Kryeqyteti i dytë Mughal Burhanpur shërbeu si kryeqyteti i dytë Mughal midis viteve 1600 dhe 1720. I themeluar si kryeqyteti i Khandesh, qyteti u emërua sipas shenjtorit sufi Sheikh Burhanuddin. I sunduar nga mbretërit Farooqi për rreth dy shekuj, ishte një shtet laik ku sanskritishtja ndante hapësirën folësevsë bashku me arabishten dhe farsin.

Burhanpur ishte një djep i kulturës dhe një qendër trajnimi për princat dhe princeshat Mughal, duke përfshirë Shah Jahan dhe Aurangzeb! Një trashëgimi e qytetërimit të tij janë më shumë se 100 monumente të vendosura në qytet. Disa nga monumentet absolutisht unike janë Dargah-e-Hakimi, vendi i nderuar i prehjes së shenjtit Bohra, Syedi Abdul Qadir Hakimuddin; Gurudwara Bari Sangat, ky Guru i fundit Sikh Gobind Singh që shkroi librin e shenjtë Guru Granth Sahib; Kundi Bhandara, shembulli i vetëm i një kanali nëntokësor të ujësjellësit të shekullit të 17-të; Xhama Xhama me minarët e saj prej 130 këmbësh të mbështetur nga 15 rreshta harqesh ndërthurëse dhe Hamami Zenana (banja e grave) në Badshahi Qila, një pallat shtatëkatësh, motive nga të cilat përfaqësojnë Taj Mahalin në Agra.

Gati 175 mijë njerëz jetojnë brenda fortesës, duke e bërë atë një nga kalatë më të mëdha të jetesës në Indi. Monumenti tjetër popullor është varri i luftëtarit Shah Nawaz Khan, i quajtur edhe Kala (i Zi) Taj Mahal. Në Chowk Mohalla, perandori Jahangir ndërtoi një hamam turk Mardana, i cili humbi për një kohë nën rrënoja dhe u zbulua 25 vjet më parë. Ahukhana është një shtëpizë e vjetër gjuetie dhe park drerësh prej 28 hektarësh që u shndërrua në një kopsht trëndafili nga Mumtaz Begum.

Pasi ajo vdiq në 1631, trupi i saj i balsamosur u mbajt në një pavijon këtu për gjashtë muaj. Për gjashtë shekuj tregtarët u dyndën në Tana Gujri mandi të Burhanpurit, tregu kryesor i pambukut në Madhya Pradesh. Kronisti francez Tavernier vuri në dukje Burhanpurin si tregun më të madh të tekstilin në Azi! Kur Mahatma Gandhi vizitoi Burhanpurin në 1933, gjatë shëtitjes në Indi, charkha (rrota tjerrëse) e dhuruar atij, u bë një simbol swadeshi. Si të shkosh aty: Burhanpur është 181 km nga Indoret nëpërmjet SH-27. Asirgarh: Porta për në Dekan Me pamje nga një kalim në Satpuras që lidh luginat e lumenjve Narmada dhe Tapti, Asirgarh njihej si Dakkani Darwaza ose Dera për në Deccan pasi kalonte një rrugë kryesore tregtare midis Indisë veriore dhe Dekanit.

Nga baza e kodrës, një ngjitje 5 km përfundon në muret e larta 120 këmbë të fortesës. I përhapur mbi 60 hektarë, kompleksi i gjerë ka tre kala: Malajgarh i poshtëm, Kamargarh i mesëm i ndërtuar nga Aurangzeb dhe pjesa më e lartë dhe më e vjetër, Asirgarh. Në majë qëndron Jama Masjid, një xhami e epokës Farooqi, e ngjashme me atë në Burhanpur, me emrin e ndërtuesit të gdhendur në arabisht dhe sanskritisht! Në fillim të shekullit të 15-të, kalaja u mor pabesisht nga mbreti vendas Asa Ahir, i cili u vra nga Nasir Khan. Në vitin 1600, perandori Mughal Akbar rrethoi Asirgarh për gjashtë muaj; edhe duke bombarduar fortesën me topa të montuar në majë të një kodre, por më kot. Kodra e rrumbullakët quhet Akbar Topi për pamjen e saj me mbulesën e kokës!

Më në fund, Akbar gjithashtu adoptoi një mashtrim të stilit të kalit të Trojës për të kapur Asirgarh. Mbishkrimet e gurit regjistrojnë revoltën e Shah Jahanit kundër Jahangirit kur ai ishte guvernator i Burhanpurit dhe përmbysja e Shah Jahanit nga Aurangzeb.

Pas Marathas, kalaja ra në duart e britanikëve dhe u bë një kanton. Shihen mbetjet e kazermave, burgut, kishës, varrezave dhe trekëmbëshit. Tempulli antik i Asireshwar Mahadev është struktura më e vjetër në kompleks. Si të shkosh aty: Asirgarh është 22 km në veri të Burhanpur.