Nga Klaudia Krasnika

Pandemia i preu endrrat ne mes 1 vit me pare shume bizneseve qe jane pjese e industrise se Turizmit !Sot pas 1 viti situata eshte edhe me e rende,sepse qeveria i la ne mes te kater rrugeve keto biznese !Qeveria u kujdes dhe kujdeset per resortet me 5 yje ,te cilat jane prona te njerezve te saj me te afert ! Duke nisur qe nga Ministri i Turizmit ,i cili u kujdes deri ne detaje ,madje i priti personalisht ne Rinas sezonin e kaluar ,klientet e tij qe vinin me charter nga vendet Nordike !

Sigurisht qe kete e shiti si nje sukses te qeverise ,ashtu sic e kane zakon te bejne , dhe e reklamoi si nje ndihme te madhe per turizmin ne vend ! Nderkoh qe te gjitha keto para nuk injektoheshin ne Ekonomine Shqiptare ,por shkonin po ne xhepat e 5 njerezve ,pjese te qeverise dhe sponsor te saj ! Ndodhemi ne muaj te rendesishem per Turizmin,muaji mars fillon me parapregatitjen per nje fillim Sezoni veror !Cfar orientimi po jep qeveria ? Me cfar kapaciteti do te punojne ?

A duhet te punesojne staf ? A duhet te investojne ?

Sepse nese do te shfrytezohet pandemia per te orientuar Turistet e huaj perseri drejt resorteve me 5* ne pronesi te Rilindjes dhe oligarkeve ,me paketa ultra all inclusive dhe te parapaguara !?Bizneset familjare dhe ato qe kane investuar jeten e tyre do te shkojne drejt mbylljes !E sigurisht qe rrugeve la edhe qindra,mijera operator turistik !Kryesisht te rinj ,te cilet fale pasionit per turizmin kishin arritur te siguronin nje pune dhe te jetonin ne shqiperi !Sot ata jane pa pune ! Te braktisur dhe pa nje orientim nga kjo qeveri !

Qindra Agjensi Turistike ,ne cdo qytet te shqiperise ka mbyllur dyert e biznesit ,sepse me kufij te mbyllur ato nuk kane cfar i ofrojne klienteve !Te gjitha keto Kjo qeveri i anashkalon,si permend,nuk jane pjese e programit dhe axhendes se tyre politike ! Sepse qeveria e Edi Rames ne ikje ,ka vetem nje axhende : Rrenim,shpopullim dhe shtypje !Kjo pafytyresi mbaron me 25 prill !👊Levizja Socialiste per integrim ka nje program i cili esht i prekshem per kedo qe ka investuar dhe do te investoje ne turizem !Nje program i cili do te behet konkret qe ne 5 muajt e pare te qeverisjes, dhe do te mbeshtese fuqimisht Turizmin ne vend ,pasi eshte nje sektor i cili permireson ndjeshem ekonomine Shqiptare !Klaudia Krasnika.

Egnatia News

Previous articleZi e ma zi për Zidanin, konfirmohet lëndimi edhe i Benzemas
Next articleFermeri vizitohet nga UFO-t dhe i japin petulla ndërgalaktike, astronomi: Është ngjarje e vërtetë