Kendall Jenner njoftoi se po lancon një markë tekila, por jo të gjithë janë të lumtur për këtë lajm. Përmes një postimi në Instagram, modelja konfirmoi se ka punuar për markën e saj të quajtur 818 për tre vjet e gjysmë, duke provuar dhe zhvilluar produktin me një ekip.

Supermodelja i bashkohet listës së të famshmve që kanë markat e tyre të tekilës, përfshirë George Clooney, Nick Jonas dhe Dëayne “The Rock” Johnson. Por përdoruesit e rrjeteve sociale thonë se kjo është një shembull i përvetësimit kulturor.

Nuk ka njohuri: Përdoruesit e Twitter ishin të shpejtë për të theksuar faktin se ajo nuk kishte ide se si të përshkruante përshkrimet e shijeve të Tequila në postimin e saj ku ajo u pa duke thënë “kjo është pak më pak e fortë”

Fakti që modelja ka nisur një biznes pa patur njohuri nga kultura meksikane, fansat e cilësojnë si të papranueshme. “Ideja e të personazheve publikë të bardhë që marrin nga artizanët vendas meksikanë dhe përfitojnë nga traditat dhe biznesi bujqësor, por vetëm vizitojnë Cabos dhe Puerto Vallarta për vendet e pushimeve … më duket një mënyrë e gabuar”, shkroi një ndjekës. /abcnews.al