Gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Nju Jork pasi stuhitë e forta sollën përmbytje të mëdha.

Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit janë përmbytur, ndërsa të paktën një terminal në aeroportin LaGuardia u mbyll të premten.

“Kjo është një stuhi e rrezikshme, kërcënuese për jetën,” tha guvernatori Kathy Hochul.

“Unë po shpall një gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë Nju Jorkun, Long Island dhe Luginën Hudson për shkak të reshjeve ekstreme që po shohim në të gjithë rajonin,” tha Gov Hochul në X, i njohur më parë si Twitter.

Ajo u bëri thirrje njerëzve të ndërmarrin hapa për të qëndruar të sigurt dhe “të mos përpiqen kurrë të udhëtojnë në rrugët e përmbytura”.

Një gjendje e jashtëzakonshme u shpall gjithashtu në qytetin Hoboken të Nju Xhersit, pikërisht përtej lumit Hudson nga qyteti i Nju Jorkut.

Në qytetin e Nju Jorkut, kryebashkiaku Eric Adams, paralajmëroi njerëzit se ishte koha për “vigjilencë të shtuar dhe kujdes ekstrem” pasi u vendos gjendja e jashtëzakonshme.

“Disa nga metrotë tona janë të përmbytura dhe është jashtëzakonisht e vështirë të lëvizësh nëpër qytet,” tha ai në një konferencë për shtyp.

Përmbytjet shkaktuan ndërprerje të mëdha në sistemin e metrosë së Nju Jorkut dhe në shërbimin hekurudhor të udhëtarëve Metro North, sipas Agjencisë së Transportit Metropolitan. Disa linja metroje u pezulluan plotësisht dhe shumë stacione u mbyllën.

Në Mamaroneck, një periferi e kontesë Westchester në veri të qytetit, zyrtarët e urgjencës përdorën gomone për të shpëtuar njerëzit e bllokuar në ndërtesa nga përmbytjet, raportoi Reuters.

Departamenti i Policisë së Nju Jorkut njoftoi gjithashtu mbyllje të shumta të rrugëve dhe tha se Garda Kombëtare ishte në gadishmëri.