Kumbullat e thata mund të bëjnë magji duke iu ndihmuat të humbni peshë, të përmirësoni tretjen si dhe t’i mbani kockat e shëndetshme. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme që dëshiron trupi.

Mbështesin shumë funksione të trupit.

Si mund të ndryshojë trupi juaj nëse hani vetëm 6 kumbulla të thata në ditë

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është thelbësor për trupin pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Gjithashtu i mbajnë kockat e shëndetshme si dhe promovojnë funksionalitetin e duhur nervor. Rekomandohet të hani rreth 4,700 mg kalium çdo ditë.

Janë të mira për gjakun.

Si mund të ndryshojë trupi juaj nëse hani vetëm 6 kumbulla të thata në ditë

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trup mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja e rëndë, problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyer hekuri që i bën ato një nga produktet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e problemeve të tilla.

Mund të përmirësojnë tretjen.

Si mund të ndryshojë trupi juaj nëse hani vetëm 6 kumbulla të thata në ditë

Kumbullat e thata janë të mbushura me fibra, një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gram fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve. Rekomandohet të hani jo më shumë se 6 kumbulla të thata në ditë.

Mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Si mund të ndryshojë trupi juaj nëse hani vetëm 6 kumbulla të thata në ditë

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj.

Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta.

Si mund të ndryshojë trupi juaj nëse hani vetëm 6 kumbulla të thata në ditë

Njerëzit që janë në rrezik të osteoporozës , veçanërisht gratë dhe njerëzit e moshuar, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit nga një studim ekzaminuan efektet që kishin kumbullat e thata tek gratë pas menopauzës osteopenike. Rezultatet treguan se kumbullat e thata, në fakt, ndihmuan për të parandaluar këtë çështje.

Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Si mund të ndryshojë trupi juaj nëse hani vetëm 6 kumbulla të thata në ditë

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme, por mund të rrisë rrezikun e problemeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe probleme të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë një mundësi shumë e mirë. Mund t’i kombinoni edhe me fruta të tjera të thata si rrush i thatë dhe hurma dhe t’i konsumoni rreth 8 racione në javë. /abcnews.al

Previous articleLAJM I FUNDIT/ Të paktën 8.3 milionë euro dëm, kallëzohet në SPAK kryetari i Bashkisë së Elbasanit Gledian Llatja
Next articleE gënjeu me ëmbëlsira e kumbulla/ Abuzoi me 5-vjeçaren, burg për 48-vjeçarin në Berat