Një vajzë adoleshente u vra dhe nëntë të tjerë u plagosën në një sulm të furishëm me thikë në një jetimore polake këtë javë, thanë autoritetet.

Viktimat u sulmuan të martën vonë kur një 19-vjeçar hyri në banesën në Tomislawice, afër Lodz, i armatosur me një objekt të mprehtë, thanë autoritetet.

“Dimë se plagët më të rënda i ka pësuar një vajzë 16-vjeçare, reparte e kësaj jetimoreje, e cila ka ndërruar jetë në vend”, sqaroi zëdhënësja e policisë Aneta Sobieraj.

Trembëdhjetë persona, përfshirë një punonjës, ndodheshin në jetimore në kohën e sulmit. Katër viktima u trajtuan në vendngjarje, ndërsa pesë të tjerë u shtruan në spital, por nuk janë më në gjendje kritike.

Sulmuesi, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, u arrestua në shtëpinë e tij rreth një orë pas ngjarjes fatale.

Një burim i tha agjencisë shtetërore të lajmeve PAP se burri ishte ish-i dashuri i viktimës së vrarë, i cili hyri në jetimore nga dritarja e dhomës së saj të dhomës, megjithëse këto pretendime nuk janë konfirmuar.

Previous article“Trageti na goditi dhe vazhdoi lundrimin”, flasin peshkatarët e anijes së fundosur në Adriatik
Next articleFushatë në rrjetet sociale, gjobiten zyrtarët e 5 ministrive