Numri i të vdekurve në Brazilin jugor nga një stuhi tropikale që shkaktoi përmbytje në disa qytete ka arritur në 21, thanë të martën autoritetet në shtetin Rio Grande Do Sul.

“Rio Grande është në zi. Tani ka 21 viktima të konfirmuara të shirave që filluan të dielën. Ne jemi të tronditur nga vdekshmëria e kësaj ngjarje klimatike dhe jemi mobilizuar për të shpëtuar të gjithë ata që janë ende në rrezik,” shkroi guvernatori Eduardo Leite në X. , i njohur më parë si Twitter.

Sipas Leite, shumica e vdekjeve kanë ndodhur në Mucum, një komunë e vogël me 4,961 banorë që ndodhet në qendër të shtetit, ku 15 trupa u gjetën pasi lumi Taquari doli nga brigjet e tij dhe përmbyti plotësisht rajonin.

Sipas raportit të fundit të sigurisë civile, deri më tani janë prekur 66 bashki, me 2.7 milionë banorë të prekur nga reshjet e dendura dhe zonat qendrore dhe veriore të shtetit kanë pësuar më shumë dëme.

Deri më tani, autoritetet kanë raportuar se 2,984 njerëz janë zhvendosur dhe deri në 1,650 njerëz kanë mbetur të pastrehë.

Mediat lokale kanë raportuar se personeli i zjarrfikësve dhe i mbrojtjes civile nuk kanë mundur të marrin pjesë në të gjitha viktimat e përmbytjeve të shkaktuara nga cikloni, duke i detyruar njerëzit të ngjiten në çatitë e tyre për të shmangur përmbytjet.

Qeveria federale do të dërgojë një ekip të posaçëm shpëtimi të mërkurën.

Përmes llogarisë së tij X, presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva shprehu shqetësimin dhe mbështetjen e tij për viktimat e ciklonit të hënën, kur numri i viktimave ishte vetëm katër.

“Dëshiroj të shpreh solidaritetin tim me njerëzit e Rio Grande do Sul, të cilët po përjetojnë reshje të dendura shiu që kanë shkaktuar tashmë vdekjen e të paktën katër personave. Kreu i mbrojtjes civile po shkon në shtet për të ndihmuar në zgjidhjen e problemeve të shkaktuara. nga shirat e dendur. Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar njerëzit e Rio Grande do Sul të kalojnë këtë kohë,” tha ai.