Presidenti i Turqisë thotë se interesat e përbashkëta me Shtetet e Bashkuara tejkalojnë dallimet e tyre dhe ka bërë thirrje për më shumë bashkëpunim me presidentin Joe Biden dhe administratën e re të SHBA-së.

Në një videomesazh të shtunën vonë, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pranoi se marrëdhëniet turko-amerikane ishin “testuar seriozisht” por theksoi se partneriteti i tyre strategjik “ka kapërcyer të gjitha llojet e vështirësive”.

Toni pajtues i Erdogan pason akuzat se SHBA-të mbështet militantët kurdë, disa ditë pasi trupat turke gjetën trupat e 13 pengjeve turq të mbajtur nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK në një kompleks shpellash në Irakun verior.

Ankaraja është zemëruar me mbështetjen amerikane  ndaj luftëtarëve kurdë sirian në luftën kundër grupit të Shtetit Islamik, duke thënë se ata janë të lidhur me kryengritjen kurde me dekada në Turqinë juglindore.

Erdogan tha të shtunën se SHBA nuk i dha Turqisë “mbështetjen dhe solidaritetin e dëshiruar” në luftën kundër PKK dhe grupeve të lidhura, duke kërkuar një “qëndrim të qartë” nga aleatët e Turqisë.

Ai përsëriti gjithashtu zhgënjimin për rezidencën e vazhdueshme amerikane lidhur me Fethullah Gulen, një klerik mysliman i akuzuar për orkestrimin e përpjekjes së përgjakshme të grushtit të shtetit 2016. 

Turqia dëshiron ekstradimin e Gylenit. Ai mohon akuzat për lidhje me përpjekjen për grusht shteti.

“Ne besojmë se interesat tona të përbashkëta me Amerikën tejkalojnë shumë mendime tona të ndryshme”, tha Erdogan, duke shtuar se ai donte të forconte marrëdhëniet përmes një “perspektive afatgjatë të bazuar në fitore.”

ora