Presidenti i Republikës Ilir Meta me anë të një statusi në “Facebook” ka reaguar për situatën e koronavirusit në vend.

Meta shprehet se duhet që në vend të shtohen testet, ndërsa thekson se qeveria duhet që të rimbursojë shpenzimet e pacientëve.

Postimi i presidentit Ilir Meta:

Në mungesë të një plani dhe strategjie konkrete për të përballuar përhapjen masive të pandemisë COVID-19, të reflektuar me shtim çdo ditë të numrit të qytetarëve të infektuar, fatkeqësisht edhe të humbjeve në jetë, sistemi shëndetësor rrezikon të zhytet në kolaps të thellë, me pasoja tepër të rënda për shëndetin e qytetarëve.

Në këto kushte, është tepër e domosdoshme të shtohet masivisht numri i testimeve, si një mjet efikas për gjurmimin dhe trajtimin në kohë të qytetarëve të prekur nga COVID-19.

Për këtë qëllim të miratohet pa vonesë edhe një plan koordinimi i qartë dhe transparent me sistemin privat, për të bashkuar të gjitha energjitë dhe kapacitet e duhura.

Thelbësore gjithashtu është vënia në efiçencë të plotë të mjekut të familjes, shtimi i stafit mjekësor dhe atij mbështetës, si dhe planifikimi i buxhetit të duhur në ndihmë të tyre.

I bëj thirrje Qeverisë të bëjë çdo përpjekje për rimbursimin e plotë të shpenzimeve, veçanërisht të pacientëve që mjekohen në banesë, të familjeve me ndihmë ekonomike dhe të pensionistëve.

Previous articleElbasan/ 34 të infektuar në 24 orë
Next articleU la jashtë listës për deputet, Klevis Balliu: S’është koha për qejfmbetje, të bashkohemi me PD! PS më 25 prill do dalë parti e tretë