Të paktën dy civilë u vranë dhe një u plagos në një sulm me bombë sot në Kabul, tha policia afgane.

Shpërthimi vrau dy burra që hipnin në një biçikletë me tri rrota dhe plagosi një kalimtar në distriktin Darulaman të Kabulit, tha zëdhënësi i policisë afgane Khalid Zadran.

Deri më tani nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin.

Që nga kthimi i talebanëve në pushtet në gusht 2021, raportet për sulme terroriste në Afganistan janë ulur ndjeshëm. Megjithatë, grupi xhihadist i Shtetit Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulme sporadike në pjesë të ndryshme të vendit.

Afganistani mbetet i izoluar ndërkombëtarisht, pasi talebanët kanë vendosur kufizime drakoniane ndaj grave, kanë shkelur të drejtat e njeriut dhe as nuk do të diskutojnë krijimin e një qeverie përfaqësuese gjithëpërfshirëse.