Gjykata e Elbasanit pritet të caktojë masën e sigurisë për të arrestuarit e bandës së Laert Haxhiut, të cilët përfunduan në pranga pak ditë më parë.

Drejtuesi i Prokurorisë së Elbasanit, Kreshnik Ajazi i ka kërkuar Gjykatës masën “Arrest me burg” për 10 të arrestuarit e bandës.

Ata dyshohen të jenë të përfshirë në për të paktën 6 vrasje. Arrestimi i tyre erdhi pasi  ish-anëtari i bandës së Laert Haxhiut, Artan Tafani u bë i penduari i drejtësisë dhe tregoi krimet e kryera.

Artan Tafani u arrestua pak ditë më parë në Lushnjë , ndërsa ishte në kërkim për vjedhjen e një Exchange në zonën e Astrit në Tiranë. Kreu i bandës, Laerta Haxhiu, është arrestuar në Greqi dhe pritet ekstradimi drejt vendit tonë.

Kërkesat për masën “Arrest në burg” për:

  • Artan Tafani
  • Laert Haxhiu
  • Lulzim Spahia
  • Ligor Romacka
  • Erisjano Abedini
  • Marglen Topuzi
  • Idriz Manej
  • Bujar Abedini
  • Enriko Xhahysa
  • Bledar Berberi/