Tërmeti që goditi Marokun ka shkaktuar më shumë se 2 mijë viktima deri më tani. Si pasojë e tërmetit janë prekur mbi 300,000 njerëz. Tërmeti, me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter goditi Marokun qendror, teksa njerëzit e kaluan natën në rrugë në Marrakesh dhe qytete të tjera.

Tërmetet më vdekjeprurëse në 25 vite

Marok: 8 shtator 2023

Një tërmet me magnitudë 6.8 ka shkaktuar më shumë se 2000 viktima dhe ka plagosur 1400. Numri pritet të rritet ndërkohë vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar.

Turqi dhe Siri: 6 shkurt 2023

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Turqinë dhe Sirinë më 6 shkurt duke shkaktuar më shumë se 21 mijë viktima.

Nepal: 25 Prill 2015

Më shumë se 8,800 njerëz humbën jetën si pasojë e një tërmeti me magnitudë 7.8 ballë që goditi Nepalin në vitin 2015.

Japoni: 11 mars 2011

Një tërmet me magnitudë 9 në brigjet verilindore goditi Japoninë duke shkaktuar një cunami, dhe duke shkaktuar më shumë se 18,400 viktima.

Haiti: 12 janar 2010

Më shumë se 100,000 njerëz janë vrarë nga një tërmet me magnitudë 7.0.  Qeveria vlerësoi numrin e të vdekurve në 316,000, por shkalla e shkatërrimit e bëri të pamundur numërimin e saktë.

Kinë: 12 maj 2008

Një tërmet me magnitudë 7.9 goditi Sichuan lindor, duke vrarë shkaktuar më shumë se 87,500 viktima.

Indonezi: 27 maj 2006

Më shumë se 5700 njerëz vdiqën kur një tërmet me magnitudë 6.3 goditi ishullin Java.

Kashmir: 8 tetor 2005

Një tërmet me magnitudë 7.6 goditi Kashmirin, duke shkaktuar më shumëë se 80,000 viktima

Indonezi: 26 dhjetor 2004

Një tërmet me magnitudë 9.1 shkaktoi një cunami në Oqeanin Indian, duke shkaktuar rreth 230,000 viktima.

Iran: 26 dhjetor 2003

Një tërmet me magnitudë 6.6 goditi pjesën juglindore të vendit, duke vrarë më shumë se 20,000 persona.

Indi: 26 janar 2001

Një tërmet me magnitudë 7.6 godeti Gujarat, duke shkaktuar mbi 20,000 viktima.

Turqi: 17 gusht 1999

Një tërmet me magnitudë 7.6 godeti Izmitin, duke shkaktuar 18,000 viktima.

/abcnews.al